KAFA ÇARPMASINI ÖNEMSEYİN

Spread the love

Önemsenmeyen kafa çarpmaları sonucunda özellikle bebeklik ve çocukluk çağında şuur kaybı, görme kaybı, duyma ve konuşma problemleri, felç gibi hasarlar oluşabilir. Bu gibi durumlarda hekime gitmek hayat kurtarıcıdır.

ÇOCUKLARDA DAHA SIK GÖRÜLÜYOR

Bebeklik ve çocukluk döneminde meydana gelen düşmeler, çarpmalar sonucunda kafaya darbeler olmaktadır. Alınan bu darbeler henüz yeterince güçlü olmayan boyun kasları ve kafatası kemiklerinden dolayı ciddi olabilecek hasarlara yol açabilir. Trafik kazaları, yüksekten düşme gibi nedenlerle de kafaya darbe alınabileceğini söyleyen Dr. Eryılmaz bu sayılan nedenlerden dolayı kafatası kemiklerinde kırıklar, çatlaklar veya beyin dokusunda kanamalar oluşabilir. Kırık ya da çatlak olmaksızın da beyin sarsıntısı olur ve bundan dolayı da çeşitli bulgular ortaya çıkabilir.

KUSMA İHTİMALİNE KARŞI ÖNLEM ALINMALIDIR

Bebeklerde ve çocuklarda gelişen çarpma, düşme gibi durumlar şiddeti hafif olsa bile mutlaka aileler tarafından ciddiye alınmalıdır. Böyle durumlarda hekime gitmek önemlidir. Çünkü bazen kafa travmalarında belirtiler yavaş yavaş gelişir. Kafaya darbe alan bir bebek ya da çocuk boynu oynatılmadan tüm vücut yana çevrilmeli ve kusma olursa kusmuğun nefes borusuna kaçması önlenmelidir. Ambulansa haber verilmeli ve  ambulans gelinceye kadar hareket ettirilmemelidir. Panik yaparak çocuğun başına toplanmak çocuğun nefes almasına engel olabilir. Bu nedenle sakin olunmalıdır.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.