111. FEVZİYE YAĞLI GÜREŞLERİ NEFES KESTİ!

Yalova’nın en eski organizasyonlarından biri olan Tarihi Fevziye Yağlı Güreşlerinin 111.’si Fevziye köyünde yapıldı. Sıcak havaya rağmen yağlı güreş severler, birbirinden zorlu mücadeleleri ilgiyle ve coşkuyla seyrettiler.

 

BAŞPEHLİVANLIK ORHAN OKULU’NUN OLDU

 

Tarihi Fevziye yağlı güreşleri  Yalova’nın Altınova ilçesine bağlı Fevziye köyünde gerçekleştirildi. Fevziye Köyü Er Meydanı’nda yapılan güreşlere 45’i başpehlivan olmak üzere yaklaşık 500 pehlivan katıldı. Başpehlivanlık finalinde İsmail Balaban ile Orhan Okulu karşılaştı. Nefes kesen mücadeleyi Orhan Okulu kazandı ve 111. Fevziye Yağlı Güreşleri’nin başpehlivanı oldu.

 

 

FEVZİYE GÜREŞLERİNİN GELECEK YILKİ AĞASI YİNE ORBAY TUNA OLDU

 

Kırkpınar öncesi en önemli yağlı güreş organizasyonunda sporcular hem rakipleriyle hem de sıcak havayla mücadele etmek zorunda kaldı. 111. Fevziye Yağlı Güreş Ağası Orbay Tuna, gelecek yılki güreşlerin de ağalığını kazandı. Her kategoride dereceye giren pehlivanlar, madalya kazanmanın gururunu yaşadı. Güreş ağası Orbay Tuna, güreşler için Fevziye Köyü’ne gelen misafirlerle tek tek ilgilendi. Orbay Tuna, Türkiye’nin en eski yağlı güreş organizasyonlarından olan Geleneksel Tarihi Yalova Fevziye Yağlı Güreşleri’nin gelenek ve göreneklerin yaşatılması, gelecek kuşaklara aktarılmasında büyük bir öneme sahip olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu: “Her yıl 10 binlerce güreş severi konuk eden Fevziye köyü, güreşe verdiği önemi, olimpiyat şampiyonu güreşçi Gazanfer Bilge’yi Türk sporuna kazandırarak göstermiştir. Geleneksel Tarihi Yalova Fevziye Yağlı Güreşleri’ne bu yıl, er meydanlarında ünlü 45 başpehlivan ve toplamda 500’ün üzerinde pehlivan katıldı. Fevziye Yağlı Güreşleri, Kırkpınar öncesi, sezonun en büyük organizasyonlarından birisi olarak kabul ediliyor. Zorlu müsabakalara sahne olan Fevziye Yağlı Güreşleri’ne çok yoğun bir katılım gerçekleşti. Havanın bu kadar sıcak olmasına rağmen güreşe gösterilen ilgi bizi mutlu etti. Bizler bu organizasyon ile tarihimize de sahip çıkıyoruz. Hatta bir sözümüzü slogan haline getirdik ve ‘geçmişini kaybeden, geleceğini yaşayamaz’ diyoruz. Bizlere destek olan, bizlerin gururuna ortak olan herkese teşekkür ediyorum.”

 

 

ER MEYDANINA KONUK YAĞDI

 

  1. Fevziye Yağlı Güreşleri için Fevziye Köyü Er Meydanı’na; AK Parti Yalova Milletvekili Fikri Demirel, Yalova Vali Yardımcısı Yıldırım Uçar, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Altınova Kaymakamı Zafer Engin, Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar, Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt, Taşköprü Belediye Başkanı Nedret Gülen, Kaytazdere Belediye Başkanı Ali Kangal, İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar Demirel ve meclis üyeleri, il, ilçe ve belde belediye meclis üyeleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, parti temsilcileri ile yağlı güreş severler geldi.

 

TELEVİZYONLAR GÜN BOYU CANLI YAYIN YAPTI

 

  1. Tarihi Fevziye Yağlı Güreşlerini; TRT Spor, Tek Rumeli TV ve Koza TV gün boyu canlı yayınlarla yağlı güreş heyecanını ekranlara taşıdı. Yağlı güreşlere basın- yayın kuruluşlarının ilgisi, güreş severler ve pehlivanlar tarafından memnuniyetle karşılandı.
Please follow and like us:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Facebook
Facebook
Twitter
Visit Us
Instagram
Google+
Google+
http://www.yalovacevre.com/2017/07/111-fevziye-yagli-guresleri-nefes-kesti">
YOUTUBE