UNUTKANLIK HASTALIK BELİRTİSİ OLABİLİR

Spread the love

Özel Atakent Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Recep DEMİR , bellek bozukluğu sonucu ortaya çıkan bir sorun olan unutkanlığın bunama hastalığının ilk bulgusu olabileceğine dikkat çekti ve unutkanlık nedenleri ile korunma yolları konusunda bilgi verdi.

“Unutkanlık, belek bozukluğu sonucu ortaya çıkarak kişinin etkinliklerinde ciddi kısıtlılığa yol açan bir sorundur. Genç ve yaşlı ayırt etmeden her yaş grubunda oluşabilirken, yaşlılarda görülen unutkanlık bunama belirtisi olabilir. Bu nedenle ciddiye alınması, ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Yaşlılarda, ilerleyen yaş ile birlikte seyreden ılımlı unutkanlık durumu da görülebilir. İlerlemediği sürece hastalığa neden olmayan bu durumun da kontrol altında tutulması gereklidir. Bunun yanında kişinin unutkanlığı giderek artıyorsa, yön bulmada zorlanma, basit hesapları yapmada güçlük yaşama, içe kapanma ve canlı hayaller görme gibi sıkıntılar yaşamaya başlanmışsa hemen uzman bir hekime başvurmak zorunludur.

Unutkanlık, vitamin eksikliği, tiroid fonksiyon bozukluğu, beyin damarlarındaki tıkanmalar, beyin tümörleri ve beyin kanamaları ile MS gibi hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Gençlerde görülen unutkanlığın altında ise genellikle psikolojik sorunlar vardır. Unutkanlığın nedeni tam olarak tespit edildiğinde, uygun tedavi yöntemleri ile bu durumdan kurtulmak mümkündür.

Alınacak bazı önlemler ile unutkanlıktan korunmak mümkündür. Öncelikle sağlığımıza özen göstermeliyiz. Çeşitli kalp rahatsızlıkları da unutkanlığa neden olabilir. Bu nedenle yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol gibi rahatsızlıklarınız varsa, bu hastalıkları kontol altında tutmaya gayret edin. Sağlıklı yaşlanın, sağlıklı beslenin. Kitap okuyup bulmaca çözerek zihninizi dinç tutun. Düzenli yürüyüş yapın, vücudunuz zinde olsun. Aşırı alkol tüketmek beynimize zarar verir ve unutkanlığı tetikler. Bu nedenle alkolü kontrollü tüketmeye gayret edin. Sigara içmeyin.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.