BİTMEYEN SEVDA ‘ATATÜRK VE YALOVA’ 88. YILINDA

Spread the love

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Atatürk’ün Yalova’ya gelişinin 88. yıldönümü sebebiyle bir mesaj yayınladı.

 

Başkan Vefa Salman, yayınladığı mesajda şu sözlere yer verdi;

 

“Türk Kurtuluş Savaşı’nın askeri ve siyasi lideri, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve 1923’ten 1938’e dek görev yapmış ilk Cumhurbaşkanı, Türk Ordusu Mareşali olan Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, bundan tam 88 yıl önce Yalova’ya gelmiş ve buranın kent kimliğine kavuşmasında önemli adımlar atmıştır.

 

19 Ağustos 1929, Ata’mızın Yalova’ya geldiği, Yalova’nın bir kent olabilmesi yönünde ilk adımlarının atıldığı tarihtir. Ata’mız, kentin keşfedilmesine, gelişimine büyük önem vermiştir. Bu kentin bir anlamda kurucusu ve koruyucusu olmuştur. O ünlü sözü ‘Yalova Benim Kentimdir’ diyerek buraya verdiği önemi vurgulamıştır. Herkes biliyor ki burası Mustafa Kemal Atatürk’ün kentidir.

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1929 yılının 19 Ağustos’unda ilk defa Yalova’ya gelmiştir. Özel bir emirle Yalova’yı İstanbul’a bağlamıştır. İlk kez 19 Ağustos 1929’da Yalova’ya gelen Atatürk, 1 Şubat 1938’de de Yalova’dan son defa ayrılmıştır. Toplam 44 kere Yalova’ya gelmiştir. Bunların 17’si günübirlik, 27’sinde ise 313 gün 270 gecesini Yalova’da geçirmiştir. Ankara ve İstanbul’dan sonra en fazla zamanını geçirdiği yer Yalova olmuştur.

 

Bugün üzerine bastığımız bu topraklarda, Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri atılmıştır. Burada yaptığı çalışmalar sırasında Türk Dil Kurumu’nu ve Türk Tarih Kurumu’nu kurmuştur. Koyunculuk ve tarımla ilgili çalışmaları burada yapmıştır. Yalova’yı sağlıklı yaşamın başkenti yapmak için uğraşmış, modern cumhuriyetin tüm planlamalarını burada yapmış, kendi elleriyle imar planlarını çizmiştir. Yaptığı imar planlaması çalışmalarında da çevrecilik hususuna dikkat çeken çalışmalar yapmıştır. Bunların en belirgin örneği çevrecilik abidesi olan Yürüyen Köşk’ümüz bu özelliği ile günümüze kadar gelmiştir.

 

Hepimiz unutmamalıyız ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e çok şey borçluyuz. Yalova’nın kent kimliğine kavuşmasında büyük önemi olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü buraya gelişinin 88. yıldönümünde saygı, sevgi, minnet ve rahmetle anıyoruz.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.