ÇİFTLİKKÖY ÇALIŞTAYI SONUÇ RAPORU YAYINLANDI

Spread the love

 

Çiftlikköy’de Yoksul ve İşsiz Dezavantajlıların İstihdam ve Entegrasyonlarının Güçlendirilmesi Projesi Çalıştayı Sonuç Raporu Yayınlandı

 

 

Çiftlikköy’de Yoksul ve İşsiz Dezavantajlıların İstihdam ve Entegrasyonlarının Güçlendirilmesi Projesi kapsamında gerçekleştirilen ‘Çiftlikköy’de İşsizlik ve istihdam Çalıştayı’nın sonuç raporu yayınlandı. Çalıştay, bölgede yoksulluk ve işsizlik dezavantajı taşıyanlar için önemli bir farkındalık yaratma ve konu üzerine bilgi üretme, neden sonuç ilişkilerini kurarak çözüm arayışı içine girme faaliyeti oldu. Bölgede ilk defa gerçekleştirilen çalıştay, hem katılımcılar hem de yakın-uzak izleyiciler açısından önemli kazanımlar sağladı.

 

 

3-4-5 Mayıs tarihlerinde Yalova Şaban Temüge Uygulama Otelinde gerçekleştirilen çalıştaya, bölgedeki ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı. Gerek bölgeye göçle gelen, gerek bölgede yaşayıp istihdama çeşitli nedenlerle entegre olamamış dezavantajlı bireylerin istihdama nasıl kazandırılacağı, ekonomik ve sosyal ortamın nasıl geliştirilip zenginleştirileceği ile ilgili araştırma, planlama ve stratejik anlamda sonuç alıcı tartışma ortamlarının sağlandığı çalıştayda, yerel faktörlerin yerel politikaların belirlenmesinde nasıl söz sahibi olabileceklerinin de görülme olanağı yaratıldı.

 

 

Çiftlikköy Belediyesi olarak Yalova GİOSB ve Yıldız Teknik Üniversitesi MEM, Çiftlikköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Müdürlüğü, Yalova İş-Kur Müdürlüğü ve diğer değerli kurum kuruluşlar ile geliştirilen işbirliği ile önemli büyüklükte bir hibe kaynağı alarak bu projeyi uygulamanın ve sonuçlarını görmenin bölge açısından çok önemli bir kazanım olacağının vurgulandığı çalıştayda, bu faaliyetlerden çıkarılan sonuçların yeni projelerin de önünü açacağı ve orta-uzun vadede bölgeye kalıcı olanaklar sunacağı belirtildi.

 

 

 

Çiftlikköy ve çevresinde “istihdam ve işsizliğe” odaklanan çalıştaya kamu kurum ve kuruşlarının temsilcileri, işveren dernekleri, yerel yönetim temsilcileri, yerel sivil toplum kuruluşu temsilcileri, -Yalova Üniversitesi akademisyenleri ve Türkiye’nin farklı üniversitelerinden gelen akademisyenler katıldı. Üç gün boyunca yoğun bir programla gerçekleştirilen çalıştayda her masanın verimli bir istişare ve tartışma süreci yaşayabilmesi için katılım toplam 35 kişiyle sınırlandırıldı. Bölgesel kalkınmaya odaklanan masada on beş kişi, diğer masalarda ise onar kişi yer aldı. Projenin de koordinatörlüğünü yapan Ayşe S. Yazıcı, Bölgesel (Yerel) Kalkınma masasında kolaylaştırıcılık yaparken, projede psikolog olarak yer alan Gamze Özdemir “kadın istihdamı ve işsizliği” ve yine proje de sosyolog olarak görev yapan M. Berkay Aydın da “gençlik istihdamı ve işsizliği” masalarında bu görevleri üstlendi. Çalıştay’da özellikle kamu kurumları ve sivil toplum arasında sağlanacak koordinasyonun önemi, üniversite ve diğer eğitim kurumlarının kamu kuruluşlarıyla ortak geliştirecekleri projelerin öneminin altı çizildi. İstihdam ve işsizliğe ilişkin önerilerin genelini de çok boyutlu ve makro projeler oluşturdu.  Bölgede resmi kuruluş temsilcilerinin, sivil toplum kanaat önderlerinin, akademisyenlerin genel olarak ortak düşüncesi, çalıştaydaki etkileşim benzeri platformların sürekli hale getirilmesi yönünde oldu. Yerel anlamda sürekli hale getirilecek platformlarla gelecek açısından oldukça ciddi işlevler üstlenilebileceği ifade ediliyor. Proje açısından önem taşıyan Çalıştay Raporu, https://goo.gl/bhsSQj linkinden incelenebilir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.