KURBAN BAYRAMI NEDENİYLE GIDA DENETİMLERİ ARTTIRILDI

Spread the love

Yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü talep artışı yaşanan pastacılık ürünleri, tatlılar, unlu mamuller, süt ve et ürünleri üretimi ve satışı yapan işletmelere öncelik verilmek üzere tüm gıda işletmelerinde denetimleriartırdı.

 

Konuyla ilgili bir açıklama yapan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Suat Parıldar, her yıl olduğu gibi Yalova genelindeki rutin denetimlere ek olarak gıda denetimi konusunda özel bir denetim programı uygulamaya koyduklarını ifade ederek; “Kurban Bayramı denetimlerinde ürünler ve işletmeler içerik, son tüketim tarihleri, gıda güvenliği, personel hijyeni, ambalaj ve depolama şartları yönünden denetlenmektedir. Denetimlerimizüretim ve tüketimin devam ettiği tüm zaman dilimlerinde, geceleri ve hafta sonları da dahil olmak üzere 7/24 saat esasına göre yapılmaktadır. Bu amaçla mevcut görevlendirmelere ek olarak Kurban Bayramı boyunca özel nöbetçi gıda timleri oluşturduk.

 

 

ALDIĞIMIZ GIDAYA DİKKAT EDELİM !

 

Sağlıklı gıda tüketmek için alınan tedbirler ve denetimlerle beraber vatandaşlarımızın da bu konuda dikkatli olmaları gerekmektedir. Alışveriş sırasında, özellikle havalarında sıcak olduğu göz önüne alınarak, bozulma ihtimali yüksek et ve süt ürünleri alırken işletmelerdeki satış koşullarına, ürünleri taşırken soğuk zincirin bozulmamasına dikkat edilmeli, alışverişten sonra en kısa sürede soğuk muhafaza koşullarında saklanmasına hassasiyet gösterilmelidir. Bu tip gıdalar sıcak ortamlarda uzun süre bırakılmamalıdır. Gıda alışverişlerinde, etiketi, son tüketim tarihi olmayan, sağlıksız ortamlarda muhafaza edilen gıda ürünlerini almamaları ve bu hassasiyeti göstermeyen işletmelerden alışveriş yapmayarak durumun İl Müdürlüğümüze bildirilmesi büyük önem taşımaktadır.

 

Tüketicilerimizin daha sağlıklı gıda tüketmelerinin sağlanması için gıda konusunda görülen eksik ve aksaklıklar için Alo Gıda 174 İhbar ve Şikayet Hattı devamlı hizmete açıktır. Yapılan şikâyet bildirimlerinde,  şikâyete konu olan durum ve ürünlerle ilgili kontroller hızlı bir şekilde yapılmakta, gerektiğinde numune alımıyla desteklenerek bildirimler süresi içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Denetim sonucunda yapılan işlemlerle ilgili olarak başvuru sahipleri bilgilendirilmektedir.

 

Yalova  İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak hassasiyet ve kararlılıkla; insan sağlığını koruyucu yönde tedbirler alma ve uygulamaya aralıksız olarak devam ediyoruz” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.