SAĞLIK SEMİNERİNDE DENGELİ BESLENMENİN SIRLARI ANLATILDI

Spread the love

Çiftlikköy Belediyesi’nin düzenli olarak gerçekleştirdiği sağlık seminerlerinde bu ay dengeli beslenme konusu ele alındı. “1 Haftada Nasıl 5 Kilo Verilir” adlı seminerde Özel Aktif Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşe Sinem Çığır, Çiftlikköylülere sağlıklı beslenmenin sırlarını anlattı. Çiftlikköy Belediyesi Kültür Merkezi’ndeki seminere özellikle bayanlar ilgi gösterdi.

 

 

“1 HAFTADA 5 KİLO VERMEK SAĞLIKLI DEĞİL”

 

1 haftada 5 kilo vermenin sağlıklı olmadığını ve bunun nasıl mümkün olamayacağını dile getiren Çığır, “Yeterli ve dengeli beslenme, vücudun büyümesi, yenilenmesi ve çalışması için gerekli olan enerji ve besin öğelerinin her birinin yeterli miktarda alınmasıdır. Karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitaminler, mineraller ve su, besin öğeleridir. Diyet uzmanları olarak Türkiye Diyetisyenler Derneği veya diyetisyen kurullarının hazırlamış olduğu bir çok diyetle ilgili belgeleri kişiye özel bir hale getiriyoruz. Hastalıklara göre oluşturulan tuzsuz diyet, kolesterol diyeti, fosfor kısıtlı veya kaşık sendromuna uygun beslenme gibi pek çok farklı diyet var. Kişi diyet yapmayacaksa, doktor kişinin besinlerine dikkat etmesi gerektiğini söyleyerek bu diyetlerle yeterli ve dengeli beslenmeye yönlendirmiş oluyor” diye konuştu.

 

 

“KİŞİYE ÖZEL DİYET İÇİN PEK ÇOK KRİTER DEĞERLENDİRİLİYOR”

 

Diyet listelerindeki miktarların kişinin metabolizmasına, beslenme alışkanlıklarına, hastalığına, sosyoekonomik durumuna, yaşına göre değerlendirilerek değiştirilebildiğini ifade eden Çığır, “Yaptığımız ufak değişikliklerle kişiye özel diyeti sağlamış oluyoruz. O nedenle ekstrem şeyler beklememek, bu algıyı, bu beklentiyi kendimize yerleştirmemek gerekiyor. Sonuçta yemekler aynı şekilde yapılıyor ve pişiyor” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.