VARİKOSEL NEDEN VE NASIL ORTAYA ÇIKAR ?

Spread the love

Özel Atakent Hastanesi Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Musa KARABULUT, kısırlık sorunu ile hastanelere başvuran erkeklerin yaklaşık % 30 – 40′ ında saptanan “Varikosel” hastalığının mikrocerrahi yöntemi ile başarılı bir şekilde tedavi edilebildiğini söyleyerek hastalık hakkında bilgi verdi.

 

 

Varikosel, testis toplardamarlarının bacaklardaki varis tarzı genişlemesine klinikte verilen isimdir. Testis ısısının bozulması, kirli kan içindeki toksik maddelerin testiste birikmesi ve testis kan akımını bozması ile testis fonksiyonlarını etkiler ve sperm ve testosteron üretimini bozar. Ergenlik yaşlarında ortaya çıkmaya başlayan varikosel, zamanla ilerleyen bir toplardamar hastalığıdır.

Varikosel belirtileri, hastalığın tanısı ve tedavisi için oldukça önemlidir. Varikosel testis üzerinde; Şişlik, Kabarıklık, Testiste ağrı şeklinde kendini gösterir. Damarlardaki genişleme, bir süre sonra dışarıdan görülecek kadar belirginleşip bacaklarda görülen varis benzeri bir şekil alabilir. Varikosel belirtileri arasında testislerde şişliğin yanı sıra terleme ve sıcaklık hissi de görülür. Varikosel belirtilerinden biri olan testislerin küçülmesi nadir de olsa bazı hastalarda görülebilir. Varikosel, genital organdan bacağa doğru yayılan ağrı ile belirti verebileceği gibi sıcak ortamlarda belirginleşen kıvrımlı damar yapısı ile de anlaşılabilir. Tek başına bir sağlık sorunu oluşturmayan varikosel, sperm hücrelerini etkileyerek kısırlığa sebep olması nedeni ile tedavi gerektirir. Ağrı sorunu olmayan ve kısırlığın sorun oluşturmadığı kişilerde herhangi bir tedavi yapılmasına gerek yoktur. Varikoselde en etkili tedavi yöntemi ‘Mikrocerrahi’ ameliyatıdır. Doğru tanı konulması ve mikrocerrahi yönteminin başarıyla uygulaması ile tedavisi gerçekleştirilen varikosel hastalarında spermiyogram parametrelerinde % 80’in üzerinde düzelme sağlanır ve hastaların çoğu başka bir tedavi gerektirmeden çocuk sahibi olabilirler.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.