YALOVA’DA ATIK SULAR SULAMADA KULLANILACAK

Spread the love

Yalova’da atık sular, Yaski tarafından geliştiren sistemle arıtıldıktan sonra tarın sulamasında kullanılacak.

 

Projenin açılışına Yalova Milletvekili Fikri Demirel, AK Parti İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak, YASKİ Başkanı Ahmet Özsümer, belediye meclis üyeleri ve YASKİ personeli katıldı. Yapılan teknik incelemelerini ardından Yalova Milletvekili Fikri Demirel, AK Parti İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak ve YASKİ Başkanı Ahmet Özsümer’in butona basması ile birlikte proje hayata geçti.

 

ASKİ Başkanı Ahmet Özsümer, “Bu projelerin hızlı şekilde hayata geçmesi ve ödenek çıkartılmasında AK Parti İl Teşkilatımıza ve Milletvekillimiz Fikri Demirel’e teşekkür etmek istiyorum” dedi.

500 DÖNÜME ÇIKARTACAĞIZ

AK Parti  Yalova  Milletvekili  Fikri Demirel, “Şu anda devam eden bir derin deşarj projemiz var. Bu projede kara kısmı bitti. Deniz kısmının üçte biri tamamlandı. Ama önemli bir proje var ki o da ileri arıtma ile arıtılan suyun sulama suyu olarak kullanılması projesi. Zira gelecekte su kaynakları çok daha büyük önem kazanacak. Biz bu projeyi çok önemsedik. Bu suyun yeniden kullanımını sağlamak için geliştirilen bu projeye gerekli desteği verdik. Bu su sulamada kullanılacak. Bu sayede akarsu kaynaklarını da daha tasarruflu kullanmış oluruz.

Şu anda 15 dönümü sulayabilecek bir kapasiteye sahip tesisi hizmete sokacağız. İlerleyen süreçte 15 dönüm olan bu tesisi 500 dönüme çıkartmak istiyoruz. Ama tüm arıtmadan çıkan suyu arıtabilirsek ki burada 35 bin metre küp su çıkıyor. Bunu arıtmak da 11-12 milyon TL gibi bir maliyet gerektiriyor. Ama 3 bin 500 dönümlük alanı arıtacak kadar su demek bu. İlerleyen süreçte hedefimiz bu elbette.

YALOVA BELEDİYESİ DE HİZMET ETSİN

AK Parti Yalova İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak ise Yalova Belediyesi’ni hedef aldı. Öztabak konuşmasında, “Yalova Belediyesi meclis üyesi olduğum dönemde arıtmanın yapılması konusunda imzam var. Bu bana gurur veriyor. İlin temiz tutulması anlamında bu tesis önemli bir görevi var. O nedenle arıtma tesisimize çok önemli yatırımlar yapılıyor. GES başta olmak üzere, derin deşarj ve ileri arıtma gibi bir çok önemli proje hayata geçiriliyor. Yalova ölçeğinde bir ilin sadece arıtma tesisine 13-14 milyon TL’lik yatırım yapması gerçekten önemlidir. Temennimiz Yalova Belediyesinin de bir an önce gözle görülür kamuoyunu tatmin edecek. Yalova Belediyesi hizmet üretiyor dedirtecek hizmetleri görmek istiyoruz” dedi.

GES KURULUYOR

1 Megavat gücünde GES kuracağız. Dünyada tek olacak bir proje . Arıtma üstüne konan güneş panelleri ile bu tesisin elektrik ihtiyacını karşılayacağız.  Türkiye’den bir çok belediye buna başvurdu. Bunlar arasında sadece Yalova daki YASKİ kabul edildi. Bu tesisin ana giderlerinden enerji giderlerinin kendi içinden karşılanması demek .Bu da arıtmanın daha az maliyetle sağlanması anlamına gelir. Enerji tesissinin  maliyeti,  14-15 milyon TL  Bu yatırım için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Yapılan konuşmalardan sonra  hep birlikte tesisin  gezilmesinden sonra arıtmadan çıkan suyun ileri arıtmadan geçerek sulama suyuna dönüşmesine imkan tanıyan tesisin açılışı gerçekleştirildi.

DERİN DENİZ DEŞARJI PROJESİ (DEVAM EDEN PROJE)

1 metre boru çapı ile denize arıtılmış atıksuyun deşarjı sağlanacaktır. Tam kapasitede 1760lt/sn arıtılmış su denize deşarj edilecek. 103m difüzör hattı, 762m deniz hattı ve 558m kara hattı olmak üzere toplamda 1432m projelendirilmiştir. 558m kara hattının tamamı ekipman montajları ile birlikte tamamlanmıştır. Deniz hattında 295m boru deniz tabanına indirilmiş, 200m sinin gömülmesi tamamlanmıştır. 200 metrede deniz kazı ve garbiyon indirme işlemleri devam etmektedir. Önümüzdeki hafta denizdeki boruya 290metre yapımı tamamlanan boru eklenerek deniz hattında yarıya gelinmiş olacaktır.

İhale bedeli: 6.243.243,00 TL
Talebimiz üzerine iş arıtışı: 1.248.648,00 TL
Toplam proje bedeli: 7.491.891 TL
SUKAP hibe desteği: 1.273.621 TL

1MV GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ PROJESİ (BAŞLANACAK PROJE)

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığımızın güçlü ekonomi ve ulusal güvenlik temeli ile şekillenen Milli Enerji Politikaları doğrultusunda, enerjide kendi kendine yetebilen bir tesis olmak için yapımına başlanılacak olan YASKİ GES projesi ile;
Proses havuzu üzerine kurulu güç olarak dünyada tek tesis olacak.
Ulusal anlamda iklim değişikliği, çölleşme ve erozyon ile mücadeleye önemli katkıda bulunacak. Sera gazı salınımı azaltılacak.

Yıllık 600.000 TL Enerji Geliri elde edilecek. Bu oran hibe desteği ile 1.200.000 TL olacak.
1.336.090,36 kWh Yenilenebilir Enerji Üretimi yapılmış olacak.
705.684,00 Kg CO2 salınımı engellenecek.
Tesisimiz enerjide kendi kendine yetebilecek.
Yatırım Maliyeti için Onaylanan Kredi Miktarı: 7.000.000 TL

YASKİ ÇIKIŞ SUYUNDAN SULAMA SUYU PROJESİ (FİZİBİLİTESİ BİTEN TESİS İÇERİSİNDE DEVREYE ALINAN PROJE)

Türkiye 10. Beş yıllık kalkınma planı’nda da su kaynaklarının korunmasına önem vermiştir ve bu konuya kalkınma planlarında değinmiştir. 589. Maddesi’nde ‘kamu yatırımlarında eğitim, sağlık, içme suyu ve kanalizasyon, bilim-teknoloji, ulaştırma ve sulama suyu sektörlerine öncelik verilecektir’ denilmiştir. Bu proje ile hem ülke ekonomisine katı sağlanacak hem de su kaynakları konusunda sürdürülebilir bir yöntem oluşturularak ülkenin çevresel politikalarına katkı sağlamış olacaktır.

Proje Kapasitesi: 120 m3/gün
Faydalanılacak Sulama Alanı: 15 dönüm
Arıtma Tesisi Yıllık Atıksu Miktarı: 12.775.000 m3/yıl
Gökçe Barajından Sulama Suyuna Tahsis Miktarı: 6.000.000 m3/yıl
Yalova Üniversitesi Sulama Suyu Alanı Yaklaşık: 400 dönüm
Garden A.Ş. Sulama Suyu Alanı Yaklaşık: 900 dönüm
Üniversite ve Garden A.Ş. Toplam Sulama Alanı: 1.300 dönüm
Arıtma Tesisi Günlük Çıkış Suyu : 35.000m3/gün
Arıtma Tesisi Günlük Çıkış Suyu Tamamı İle Sulanabilecek Alan Toplamı Yaklaşık: 3.500 dönüm
Fizibilite Çalışması Yapılan Kapasite: 5.000m3/gün
5000m3/gün için Yatırım Maliyeti: 1.560.000 TL
Sulanabilecek Toplam Alan Yaklaşık: 500 dönüm
Tesis Debisinin Tamamı 35.000m3/gün için Yatırım Maliyeti: 10.920.000 TL
Arıtma Tesisi Günlük Çıkış Suyu Tamamı İle Sulanabilecek Alan Toplamı Yaklaşık: 3.500 dönüm
İşletme Maliyeti m3 başına: 0,3 TL/m3

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.