YAZ MEVSİMİNDE DİŞ SAĞLIĞINA DİKKAT !

Spread the love

Özel Atakent Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dt. Bahar ÖNDER GÜREL, yaz aylarının gelmesi ile birlikte soğuk içecek ve yiyeceklerin tüketimindeki artışın özellikle çocuklarda diş çürükleri, diş minesinde yıpranma ve hassasiyete neden olabildiğine dikkat çekerek uyardı.

Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte özellikle asitli soğuk içecekler ile dondurma tüketimi büyük oranda artmakta. Bu artış dişlerde yaşanabilecek ciddi sağlık sorunlarını da beraber getiriyor.
Yiyecek ve içeceklerin fiziksel ve kimyasal etkilerine karşı dişi koruyan yapı diş minesidir. Bu yapı diş çevresini saran ve iç tabakaların zarar görmesini engelleyen bir yapıdır. Sert olan diş yapısı fiziksel ve kimyasal etkenlere maruz kalarak kolaylıkla zarar görebilir. Özellikle çocukların yaz aylarında ölçüsüzce tükettikleri soğuk, buzlu ve asitli yiyecek ve içecekler diş minesini yıpratabilir, diş çürükleri ve diş hassasiyetini büyük oranda artırabilir. Bunun önüne geçebilmek için günde düzenli olarak en az iki kez dişleri fırçalamak, buzlu ve soğuk yiyecek-içeceklerden uzak durmak gibi önlemler basit ama etkili korunma yollarıdır.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.