29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI YALOVA’DA KUTLANDI

Spread the love

Havanın yağışlı olması nedeniyle Yalova Valiliği tarafından düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı töreni, Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Törende bir konuşma yapan Yalova Valisi Tuğba Yılmaz, programa katılanların bayramlarını kutladı.

 

 

Cumhuriyetin önemine değinen Vali Yılmaz, şunları kaydetti:  “Bugün Kurtuluş Savaşı’nı emsali görülmemiş zaferle taçlandırmamızın ardından ilan ettiğimiz cumhuriyetimizin 94. kuruluş yıldönümüdür. Aziz milletimizin dünya tarih sahnesindeki mevcudiyetinin neredeyse tamamı bir var oluş mücadelesi içerisinde geçmiştir. 29 Ekim 1923 tarihi ise işte bu var oluşun geleceğe taşındığı ve Türk milletinin Anadolu toprakları üzerinde kıyamete kadar silinmeyecek olan son imzasının atıldığı tarihtir. Türk milletinin tarih sahnesinde yeniden dirilişini ve bu topraklar üzerinde söylenecek sözlerinin bitmediğini gösteren 1000 yıllık Selçuklu ve Osmanlı mirası üzerine yükselen genç cumhuriyetimizi, o günün zor şartlarında elde edilmiş bir kazanım olarak görüyoruz. Ecdadından aldığı mirasa sahip çıkan aziz milletimiz vatan sevgisinden, bayrağına olan aşkından ve devletine olan bağlılığından hiçbir şey kaybetmediğini 15 Temmuz’da çok açık bir şekilde göstermiştir. Cumhuriyetimizin en temel değeri olan milli hakimiyete yönelen bütün hayasızca akınlara, daha öncekiler gibi bizi esir etmeye ve topraklarından söküp atmaya yönelik hain darbe, işgal girişimine karşı dün olduğu gibi bugün de gövdesini siper eden aziz milletimizle birlikte bayrağımıza, ezanımıza, vatanımıza, devletimize, bağımsızlığımıza ve geleceğimize sahip çıktık.”

Yılmaz’ın konuşmasının ardından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle düzenlenen şiir, kompozisyon ve kısa film yarışmalarında dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından hediyeleri takdim edildi. Program şiirlerin okunmasının ardından gerçekleştirilen halk oyunu gösterileriyle sona erdi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.