“5. GELENEKSEL SUBAŞI KİVİ FESTİVALİ” BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Spread the love

Subaşı Kivi Yetiştiricileri Birliği ve Subaşı Belediyesi iş birliğiyle bu yıl  beşincisi düzenlenen Kivi Festivali, Mehmet Sosyal Tesisleri’nde yapıldı. Geleneksel hale gelen Subaşı kivi festivali yağan yağmura rağmen Yalova protokolü nün tamamına yakın katılımı ve  kalabalık vatandaş topluluğu gerçekleşti.

 

 

Kivi nin Türkiye’ye açılan kapısı konumunda olan Yalova Kivi Üreticileri Birliğinin Subaşı Belediyesi iş birliğiyle düzenlediği 5. Yalova Subaşı Kivi Festivali, 28 Ekim’de yapıldı.

 

Subaşı Belediyesi Mehmet Tunalı Sosyal Tesisleri’ndeki festivalin açılış kurdelesini Yalova Valisi Tuğba Yılmaz, AK Parti Yalova Milletvekili Fikri Demirel, CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Subaşı Belediye Başkanı Volkan Yılmaz ve Yalova Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Tunalı kesti.

 

Protokoldekiler, daha sonra stantları gezdi.

 

Festivalde ilk olarak kürsüye gelen Subaşı Belde Belediye başkanı Volkan Yılmaz katılımcılara teşekkür etti ve hoş geldiniz dedikten sonra  Türkiye’yi kiviyle Subaşı’nın tanıştırdığını, kivi kalitesinin Avrupa’nın önünde yer aldığını söyledi.

 

TÜRKİYE’DE YAKLAŞIK 42 BİN TON REKOLTE BEKLENİYOR

 

Yalova kivi üreticileri birliği başkanı Mustafa Tunalı bir konuşma yaparak bu sene 24. Hasadımızı gerçekleştireceğiz dedi.

Yalova Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Tunalı da kentteki kivi üretiminin 28 yıl önce başladığını hatırlattı.

 

Kivi üretiminin önemine dikkati çeken Tunalı, şunları kaydetti:

 

“Bu iş tabii ziraat görerek oluyor. Bizim çiftçimiz gördüğüne inanıyor. Bir anda 3-5 kivi bahçesinde üretim yapılırken bir anda 100 tane bahçe kuruldu ve şu anda da 28’inci yılında bölgemizde 22 bin ton seviyeye kadar geldik. Bu, Türkiye’nin yüzde 60’ı demek. Bütün Türkiye’de bu sene beklenecek kivi miktarı yaklaşık 42 bin ton olacak diye tahmin ediyoruz. Hasattan sonra bunları göreceğiz zaten. Biz burada yeni türler için de uğraşıyoruz. Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkezi Araştırma Enstitüsünde de yeni kivi için de araştırmalar devam ediyor.”

 

Vali Yılmaz, yaptığı konuşmada, Türkiye’deki kivi üretiminin en yüksek olduğu kentin Yalova olduğunu söyledi.

 

Yalova’nın coğrafi açıdan küçük olsa da tarımda, sanayide ve turizmde her geçen gün büyüyen, gelişen ve kendinden söz ettiren bir il olduğuna dikkati çeken vali Yılmaz, şöyle konuştu:

 

“Yalova, gerek kivide gerekse diğer tarımsal üretim alanlarında, hem verimli tarım arazilerine sahip olması hem çalışkan insanlara sahip olmasından dolayı yüksek katma değerli ürünler konusunda adından söz ettiriyor. Bunların başında elbette kivi geliyor. Ülkedeki kivi üretiminin yüzde 60’a yakını Yalova’da gerçekleşiyor. Aynı zamanda soğuk hava depoları, Türkiye’deki tüm kivi üretimini kapsayacak, koruyacak düzeyde.” Yalova Valisi Tuğba Yılmaz konuşmasının sonunda bereketli bir hasat yılı olmasını diliyorum dedi.

Adalet ve Kalkınma Partisi Yalova milletvekili Fikri Demirel ve Cumhuriyet Halk Partisi Yalova Milletvekili Muharrem İnce de kısa birer konuşma yaparak üreticileri ve festivale emeği geçenlere teşekkür ettiler.

geleneksel hale gelen festival ateşi protokoldekiler tarafından yakılmasının ardından dev kivi pastası Vali Yılmaz,Milletvekilleri ve kivi üreticileri başkanı tarafından kesildi.Festivalde Subaşı’lı bayanların el emeği ile yapılan yiyecekler katılan vatandaşlar tarafından oldukça ilgi gördü.çeşitli üreticilerin açtıkları stantlar da sergilenen ürünler kısa sürede alıcı buldu.Yağmur imkan verdiği süre içinde festivalde tanıtım yapan üreticilerin yüzü güldü.

Festivalde En İyi Kivi Bahçesi Yarışması’nda dereceye giren çiftçilere çeşitli hediyeler verildi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.