AK PARTİ YALOVA 6. OLAĞAN MERKEZ İLÇE KONGRESİ GERÇEKLEŞTİ

Spread the love

AK Parti’nin Yalova 6. Olağan Merkez İlçe Kongresi’nde konuşan Başbakan Yıldırım: “Ülkemizin güneyinde Suriye ve Irak hudutlarımızda bir şer kuşağı oluşturulmaya çalışılıyor. Bu projeyi yapanları biliyoruz. Milletimiz rahat olsun. Bizim kardeşliğimizi bozmaya çalışanlar şunu iyi bilsin. Orada bir terör devleti kurulmasına bu millet asla müsaade etmeyecek” açıklamasında bulundu.

 

Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir konuşmasında, “İdlib’e gitmek doğru bir karardır, onun için biz tezkereye de ‘evet’ dedik, destek olduk.” dediğini belirterek, “Konuşmanın bir bölümünde, önceki söylediğini unutuyor, ‘İdlib’te eğer bir askerimiz şehit olursa bunun sorumlusu da Erdoğan’dır.’ diyor. Yazık be kardeşim. Hem tezkereye ‘evet’ diyeceksin hem İdlib’e asker gitmesini destekleyeceksin, ondan sonra da asker üzerinden, şehitler üzerinden siyaset yapacaksın. Millet bunları yutmaz, dürüst olmak lazım. Özü sözü bir olan, gelecek vadeden, projeleriyle gelecek vadeden bir muhalefete Türkiye maalesef hasret kaldı. Onun için de AK Parti her seçimde rakibi olarak da yine kendisini buldu.” dedi.

 

 

Yıldırım, Yalova 6. Olağan Merkez İlçe Kongresi’nde, AK Parti iktidarlarında Yalova’ya 8 milyarın üzerinde yatırım yaptıklarını ancak Yalova’nın daha fazlasını hak ettiğini söyledi.

 

Birkaç yıl öncesine kadar hiçbir şeyin olmadığı Altınova’daki 5 kilometrelik sahil şeridinde şimdi 30 tersane bulunduğunu aktaran Yıldırım, burada ayrıca 15 bin kişinin iş, aş, ekmek sahibi olduğunu dile getirdi.

 

Başbakan Yıldırım, Altınova tersanelerinden yılda yeni yapım ve tamir, bakım olmak üzere 1 milyar liranın üzerinde ihracat yapıldığını ifade ederek, “Yalova’nın zenginliğe zenginlik katılıyor. İşte o tersaneleri kurduk, o tesisleri de Yalova’ya kazandırdık. Osmangazi Köprüsü… Hemen burada Yalova bağlantısı var. Ayrıca daha yukarıdan Kılıç’tan da bağlantısı var. Yalova şimdi Bursa ve İstanbul ile adeta iç içe geçmiş durumda. Gerçek anlamda komşu oldu. Sadece Osmangazi Köprüsü’nün yapımıyla birlikte buradaki kamulaştırmadan dolayı Yalova’ya 500 milyonun, trilyonun üzerinde istimlak parası girdi. Helali hoş olsun. Bankalar parayı koyacak yer bulamadılar. 5 yeni şube açtılar. İşte Yalova’da neler yapıldığının küçük bir kesiti. Yalova’da neler yapıldı, neler yapılmadı? Bunu zaten sizler biliyorsunuz ancak bunu hatırlatmakta fayda var.” diye konuştu.

 

Yalova’ya 15 yılda 800 derslik yaptıkları bilgisini veren Yıldırım, şunları kaydetti: “Ayrıca Yalova Üniversitesi’ni açtık. 5 fakülte, 4 meslek yüksekokulu ve 2 enstitüsü ile toplam 15 bin 500 öğrenciye ulaştı. Bir devlet ve ilçe hastanesini şehrimize kazandırdık ancak Yalova’nın muazzam bir şehir hastanesine ihtiyacı var. İnşallah 2018’de de 400 yataklı Yalova Şehir Hastanesine başlayacağız. Hayırlı, uğurlu olsun. 2018 sonunda yine Yalova-Armutlu arasındaki yolu da tamamlamış olacağız. O yol biraz uzun sürdü. Talihsizlikler oldu. Proje değişti. Esenköy’de tünel yapmaya karar verildi. Biraz da müteahhit maalesef istediğimiz verimlilikte çalışmadı. Neyse. Geç olsun, güç olmasın. Yüzde 75’i tamamlandı. Gerisini de tamamlayacağız. Eğer o yolu çok önce yapsaydık derlerdi ki ‘Başbakan önce kendi ilçesine yol yaptı.’ Onun için sona kalması da biraz hayırlı oldu. Şimdi bir de biliyorsunuz Termal’den girip Yalova’nın güneyinden direkt Bursa’ya bağlanan bir çevre yolumuz var. Onunla ilgili de belediyeyle beraber kamulaştırma çalışmaları devam ediyor. Tamamlanır tamamlanmaz inşallah oranın da yapımına başlayacağız. Yalova’da bu 15 yılda 11 gölet yapıldı. 3 tane daha yapıyoruz. 2 baraj inşaat sürerken, 2 yeni baraj planlaması var. Yalova’nın değerine değer katacak Osmangazi Köprüsü hizmete alındı. Osmangazi’den Bursa’ya, İstanbul’a kadar olan otoyol bölümü de bitti, hizmete açıldı.”

 

Yıldırım, 2019’da Yalova-İzmir arasının da tamamlanacağını anımsatarak, böylece eskiden 8 saat süren Yalova-İzmir arasının 2 saate düşeceğini ifade etti.

 

Yolun medeniyet, medeniyetin adresinin de AK Parti olduğunu aktaran Yıldırım, boş laflarla işleri olmadığını, AK Parti’nin laf üstüne laf koyan değil, taş üstüne taş koyan eserlerin partisi olduğunu dile getirdi.

 

“Türkiye gelecek vadeden muhalefete hasret kaldı”

 

“Ana muhalefet partisi konuşuyor. Evlere şenlik.” diyen Başbakan Yıldırım, şöyle devam etti: “Kemal Bey, bir konuşma yapıyor, diyor ki ‘İdlib’e gitmek doğru bir karardır, onun için biz tezkereye de ‘evet’ dedik, destek olduk.’ Konuşmanın bir bölümünde, önceki söylediğini unutuyor, ‘İdlib’te eğer bir askerimiz şehit olursa bunun sorumlusu da Erdoğan’dır.’ diyor. Yazık be kardeşim. Hem tezkereye ‘evet’ diyeceksin hem İdlib’e asker gitmesini destekleyeceksin, ondan sonra da asker üzerinden, şehitler üzerinden siyaset yapacaksın. Millet bunları yutmaz, dürüst olmak lazım. Özü sözü bir olan, gelecek vadeden, projeleriyle gelecek vadeden bir muhalefete Türkiye maalesef hasret kaldı. Onun için de AK Parti her seçimde rakibi olarak da yine kendisini buldu.”

 

Başbakan Binali Yıldırım, hem Türkiye, hem de Yalova’da çıtanın her seçimde daha da yukarı çıktığının altını çizerek, AK Parti’nin 3 Kasım seçimlerinde Yalova’da yüzde 34 oy aldığını, bu oranın 1 Kasım seçimlerinde ise yüzde 50’ye yaklaştığını, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de yüzde 50’nin üzerinde oy aldığını anımsattı.

 

“16 Nisan çok önemli bir tarih”

 

16 Nisan referandumuna değinen Yıldırım, “15 Temmuz’dan sonra bir şey gördük. Gördüğümüz şey, Türkiye artık bu kumpaslarla vesayetlerle yoluna devam edemez. Bir sistem değişikliğine ihtiyaç var. Bunu 15 Temmuz darbe girişiminde en ağır şekilde tecrübe ettik. Onun için de ‘bu sistemi, bu hükümet sistemini değiştirmek ülkemizin geleceği için vesayetlerden, kumpaslardan, engellerden kurtulmak için olmazsa olmaz dedik ve anayasa değişikliğini yapmaya karar verdik. 16 Nisan Türkiye’de çok önemli bir tarihti. 16 Nisan’da Yalovalılar, 85 milyon vatandaşımız sandığa gitti ve Türkiye’nin geleceğine karar verdi. O referandumla 94 yıllık hükümet sistemini değiştirdik. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini kabul ettik.” şeklinde konuştu.

 

Yıldırım, şimdi önlerinde başka hedefler olduğunu vurgulayarak, şunları aktardı: “2019… 2019’a Yalova hazır mı? Hazır mıyız? Romanlar hazır mıyız? Şimdi 2019’da 2 sınavımız var. Birincisi belediye seçimleri. 2019’un Mart’ında. İnşallah ilk sınavımızı orada vereceğiz ve AK Parti belediyeciliğinin aynen daha güçlü şekilde devamı için gece gündüz demeden çalışacağız, gayret edeceğiz ve Yalova’da da AK hizmeti tekrar hemşehrilerimizle buluşturacağız. Ondan 6 ay sonra Cumhurbaşkanlığı seçimi var. Bu seçim önemli bir seçim. Çıtayı yükselttik. Eskiden yüzde 50’ye gitmeden de iktidar olunuyordu. Şimdi artık yüzde 50’nin üzerinde yani seçmenlerin en az yarısından fazlasının desteğini almak zorundayız. O halde daha çok çalışacağız. Hazır mısınız? Gece gündüz çalışmaya var mısınız? Yeni destanlar yazmaya hazır mı Yalova? 2019’da ayrıca milletvekili seçimini de yapacağız. 3 seçimimiz var. Türkiye’nin gelecek 5 yılının inşa edileceği seçimleri yapacağız. Türkiye’nin Gazi Mustafa Kemal’in 2023 hedeflerine, muasır medeniyetlerin daha da üzerine çıkmak için koyduğu hedeflere ulaşmak bu seçimleri de inşallah başarıyla geçireceğimize yürekten inanıyorum.”

 

Yalova’da kazanacakları her başarının “AK kadroların” olacağını dile getiren Yıldırım, bu konuda teşkilat kadrolarına çok güvendiklerini, geçmişteki başarılarından dolayı içlerinin çok rahat olduğunu ve yeni başarılara emin adımlarla ilerleyeceklerinden şüphesi olmadığını söyledi.

 

Yalova’nın her ilçesini, beldesini, köyünü, sokağını tek tek gezeceklerini, daha çok el sıkıp, daha çok kişiyle kucaklaşacaklarını aktaran Yıldırım, “Söz mü Yalova? Çalmadık kapı yok. Ulaşmadık, buluşmadık hemşehrimizi bırakmayacağız. Derdimizi, davamızı, gelecek Türkiye hayalimizi paylaşacağız. Kadın ve gençlik kollarımıza büyük görev düşüyor. AK Parti’nin başarısının arkasında AK kadınların, AK gençlerin imzası var. İnşallah birlikte daha güçlü kutlu yürüyüşe devam edeceğiz. O tarihi yazmaya da bu kongreden itibaren başlıyoruz. Kongremizde göreve alacak Umut kardeşimizle daha güçlü şekilde kutlu yürüyüşümüze devam edeceğiz. Şimdiden Umut kardeşimiz, ilçe başkanımız ve ekibine başarılar diliyorum. Bugüne kadar Yalova teşkilatında görev yapmış tüm kardeşlerime, yol arkadaşlarıma teşekkür ediyorum ve bu dünyadan göç etmiş tüm kardeşlerime Allah’tan rahmet diliyorum. Emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum. Allah yar ve yardımcımız olsun. Kongremiz hayırlara vesile olsun.” ifadelerini kullandı.

 

 

”GEREKEN NEYSE YAPILACAK”

 

Ülkemizin itibarına, egemenlik haklarına saldırı nereden gelirse gelsin misliyle karşılığını bulur. Bugüne kadar ne dedik, ‘Diklenmeyeceğiz ama dik duracağız.’ Ülkemizin onurunu, itibarını korumak için gereken neyse yapacağız.

 

”BU PROJEYİ YAPANLARI BİLİYORUZ”

 

Ülkemizin güneyinde Suriye ve Irak hudutlarımızda bir şer kuşağı oluşturulmaya çalışılıyor. Bu projeyi yapanları biliyoruz. Milletimiz rahat olsun. Bizim kardeşliğimizi bozmaya çalışanlar şunu iyi bilsin. Orada bir terör devleti kurulmasına bu millet asla müsaade etmeyecek.

 

”TEK TEK HESAP VERİYORLAR”

 

(FETÖ davaları) O darbenin arkasındakiler şimdi tek tek hesap veriyor. Başlangıçta Türk yargısıyla, mahkemeleriyle dalga geçtiler ama ne yaparlarsa yapsınlar kararlar birer birer çıkıyor. Şehitlerimizin kanı asla yerde kalmayacaktır.

 

Kongreden notlar

 

Başbakan Yıldırım, salona girişte katılımcıların yoğun sevgi gösterisiyle karşılandı. Yıldırım da salonu dolaşarak partilileri selamladı, onlarla fotoğraf çektirdi.

Programa Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ve partililer katıldı.

Programda ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video mesajı izletildi.

Başbakan Yıldırım, konuşmasından sonra engelli sporcuların yanına giderek, kendileriyle fotoğraf çektirdi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.