BAKANLAR KURULU KARARI HİÇE SAYILMIŞ

Yalova’da Gacık ve Laledere arazileri üzerinde kurulmakta olan Organize Sanayii Bölgeleri nedeniyle Yalova artık YENİ SANAYİ KENTİ olarak anılmaya başlandı. Ancak OSB’lerin kurulduğu Gacık ve Laledere arazilerinde 2012 yılında 2012/3857 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla tarımsal amaçlı olarak arazi toplulaştırılması yapıldı. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 2.10.202 tarihli ve15188 sayılı yazısı üzerine 3083 sayılı Kanunun 3 üncü ve 8 inci maddelerine göre arazi toplulaştırılmasına gidildi. Buna göre kuru arazilerde 54 dönüm sulu arazilerde 20 dönümlük toplulaştırmalar yapıldı.

 

Tema Vakfı Yalova İl Temsilcisi ilgili Bakanlar Kurulu kararını hatırlatarak “Uygulanmış olan bu kararın üzerinden henüz 5 yıl bile geçmeden tarım topraklarımızı sanayi sitelerine peşkeş çekildi. Bakanlar Kurulunun aldığı karar 3083 sayılı kanunun 3. Maddesine göre kamu yararı niteliğini taşımaktadır. Sen tutup Bakanlar Kurulu’nun kamu yararını göz ardı edeceksin tarım topraklarında sanayi tesisleri kuracaksın. Bunu anlamamız mümkün değil. Eğer bizim haberimiz olmadan Bakanlar Kurulu daha önce aldığı bu kararı iptal etmişse sözümüz yok. Birileri bu durumu açıklasın da bizde anlayalım” dedi.

 

Yalova’nın üç büyük sanayi kentinin ortasında, nefes alınacak bir yeşil alan olduğunu belirten Tema İl Temsilcisi Faruk Tezcan “Kentimizde, tarıma, süs bitkisi yetiştiriciliğine, sağlık ve kongre turizmine ağırlık verilmesi yeşilinin korunması gerekir” dedi.

 

 

Ekler:

1- Bakanlar Kurulu Kararının yayınlandığı Bakanlar Kurulu Kararının yayınlandığı Resmi gazete’nin ilgili sayfası

2- Kararın ekinde bulunan Yalova Çiftlikköy’ün Gacık ve Laledere köyleri arazilerinin arazi toplulaştırma kapsamına alındığını gösteren listeler.

3- 3083 sayılı kanunun ilgili maddeleri

Please follow and like us:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Facebook
Facebook
Instagram
Google+
Google+
http://www.yalovacevre.com/2017/10/bakanlar-kurulu-karari-hice-sayilmis">
YOUTUBE