CUMHURİYET BAYRAMINI DOĞADA KUTLADILAR

Spread the love

Yalova Şehit Osman Altınkuyu Anadolu Lisesi öğrencileri 29 Ekim Pazar günü Cumhuriyet Bayramı temalı bir doğa yürüyüşü gerçekleştirdiler. Yaklaşık 9 km’lik parkurda Soğucak Reşadiye Esadiye tepeleri bölgesinde gerçekleştirilen yürüyüşe 10 öğrenci bir öğretmen ve bir gurup doğasever katıldı. Sabah yoğun sis altında başlayan yürüyüş etkinliği öğleden sonra berrak bir havada devam etti. Zirvede İznik gölü manzarasını tepeden izleyen ekip Şehitler için saygı duruşunda bulunduktan sonra İstiklal Marşımızı okuyup kısa bir tören gerçekleştirdiler. Yürüyüş esnasında farklı okullardan öğrenci gruplarıyla da karşılaşan ekip  etkinliğini günün anlam ve önemine uygun marşlar ve şarkılar söyleyerek sürdürdü.

 

 

Ekim ayı içerisinde iki doğa yürüyüşü etkinliği gerçekleştiren Şehit Osman Altınkuyu Anadolu Lisesi Yeşili Koruma Kulübü ve Genç Tema Ekibi, bu etkinliklerle genç nesillere doğada nasıl davranmak gerektiğini, doğaya çıkınca özellikle plastik atık ve çöp üretmeyecek malzemeler kullanma davranışı kazandırmayı amaçlıyor. Yürüyüşün Rehberliğini yapan Mehmet Karaahmetoğlu şu açıklamalarda bulundu. “Ülkemizde özellikle mesire alanlarının çöp yığınları ile dolup taşması maalesef bu konuda verilen eğitimlerin yetersiz olduğunun göstergesi. Okullarda sınıf ortamında verilen eğitimler çoğu konuda olumlu davranış geliştirmek konusunda yeterli olmayabiliyor. Çoğu konuda eğitimin aileler tarafından olumlu örnek olunarak desteklenmesi gerekiyor. Özellikle ülkemizde insanlar doğal ortamın nasıl kullanılacağı konusunda kötü örnekler sergileyebiliyorlar. Eğitimin sınıf ortamı dışına taşınması ve sokakta, doğada devam etmesi gerektiğini düşünerek bu etkinlikleri gerçekleştiriyoruz” dedi.

 

Milli Eğitim Bakanlığı ile Tema Vakfı arasında gerçekleştirilmiş bulunan işbirliği protokolü çerçevesinde ilköğretim ve ortaöğretim düzeyinde çeşitli okullarda Geç Tema grupları oluşturuluyor. Bu yıl Şehit Osman Altınkuyu Anadolu Lisesinde de kurulum aşamasında olan Genç Tema ekibi önümüzdeki aylarda doğa gezileri, eğitim seminerleri gibi farklı etkinliklerle çalışmalarına devam edecek.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.