GRİP AŞISI OLMANIN TAM ZAMANI

Spread the love

Özel Atakent Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Mehmet Erdem GÜREL, grip mevsiminin başladığı ve hastalıkların yaygınlaşmaya başladığı bu aylarda grip aşısı yaptırmanın oldukça faydalı olduğunu belirtti.

 

            “ Grip (influenza) A,B, C virüslerinin neden olduğu, oldukça bulaşıcı ve hızlı yayılım gösteren, özellikle sonbahar, kış ve ilkbahar başında salgınlara neden olan bir hastalıktır. Hasta kişilerin hapşırması ve öksürmesi sonucu bu damlacıkların sağlıklı bireyler tarafından solunması, hasta bireylerle tokalaşma gibi etkenlerle bulaşan grip sağlıklı kişilerde yaklaşık 1 hafta içinde kendiliğinden iyileşirken, vücut direnci düşük ve kronik rahatsızlığı olan kişilerde ölümle sonuçlanacak durumlara neden olabilmektedir. Gripten korunmak için ise, bu amaç için geliştirilmiş, ekim ve kasım aylarında uygulanması gereken aşı mevcuttur.

 

            Grip aşısı, hastalığa yakalanma eğilimi olan kişiler ile hastalığa yakalandıktan sonra oluşabilecek diğer hastalıklar açısından risk taşıyan bireyler için oldukça faydalıdır. 65 yaş üstü kişiler ile gebelere, çocuklara,  kronik rahatsızlığı (kalp, akciğer, karaciğer, böbrek ve şeker hastalığı vb.) bulunan kişiler ile öğretmen, öğrenci ve askerlere önerilen grip aşısının fayda sağlaması için hastalığa yakalanmadan önce yapılması gerekir.

Grip aşısı, embriyonlu yumurta kesesinden elde edildiğinden yumurta alerjisi olanların bu hususta dikkatli olması gerekiyor. Aşı yaptıran kişilerde nadir olmakla birlikte hafif seyreden nezle benzeri şikayetler ile aşı yerinde kızarıklık, hafif ateş, kas ağrıları ve halsizlik olabiliyor. Genellikle bir ya da iki günde düzelebilen bu şikayetler zararsız. Herhangi bir ateşli hastalığı olanların ise bu rahatsızlığı atlattıktan sonra aşı yaptırmaları uygundur.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.