KIRIŞIKLIKLAR VE SARKMALAR İÇİN GENÇLİK AŞISI

Spread the love

Özel Atakent Hastanesi Cildiye Uzmanı Dr. Ragıp İsmail ENGİN, cilde nem, sıkılaşma ve pürüzsüzlük kazandıran “Gençlik Aşısını” hastane bünyesinde açılan güzellik merkezinde uyguladıklarını belirterek detaylı bilgi verdi.

 

Gençlik aşısı olarak bilinen uygulama, deride ara madde olarak bulunan hyalüronik asitin yüz nemlendirici etkisinin yanı sıra yüz germe ve şekillendirme gibi özelliklerinden faydalanmak suretiyle kullanılır.  Yüz kırışıklıkları ve sarkmalarını gidermek amaçlı çapraz bağlı hyalüronik asit kullanılırken nemlendirme amacıyla saf hyalüronik asit tercih edilir. Gençlik aşısı ise bu iki özelliği bir arada bulundurur.

 

Gençlik aşısının cilt üzerindeki etkisi nasıldır?

 

Hyalüronik asitin en belirgin özelliği biri olan su tutucu etkisi cildin nemli tutar. Bunun yanı sıra dokunun sağlıklı ve dolgun görünmesine de katkıda bulunur. Ayrıca cilde dışarıdan uygulanan hyalüronik asitin cildi sıkılaştıran ve gençleştiren kolajen, elastin ve cildin kendi ürettiği hyalüronik asiti arttırdığı bilinmektedir. Bu da cildin elastik ve pürüzsüz görünmesine katkıda bulunur. Yaşla birlikte vücutta buluna hyalüronik asitin her geçen yıl bir miktar azaldığı gösterilmiştir. Dışarıdan tatbik edilen hyalüronik asit genç ciltlere özel doğal ortamı yeniden oluşturup genetik ve çevresel faktörlerce belirlenen yaşlanma sürecini de geciktirir.

 

Gençlik aşısı hangi bölgelere uygulanır?

 

Yüz, boyun ve el sırtları en sık uygulanan alanlardır. Kırışıklık ve sarkmaların giderilmesi, cildin gevşekliğinin yok edilmesi ve nemlendirmek amaçlı kullanılabilir. Cildi koruyup yaşlanmanın gecikmesine neden olur.

 

Gençlik aşısı kaç seans uygulanmalıdır?

 

Gençlik aşısı 3-4 hafta aralıklarla 3 seans uygulanır. Gençlik aşısının 6 ayda bir tekrarlanması da oluşan iyilik halinin sürekli olması açısından çok önemlidir.

 

Gençlik aşısı kimler için uygundur?

 

Gençlik aşısı 25-30 yaşından sonra herkese yapılabilir. Genç ciltlerde koruma etkisi nedeniyle, orta ve üzerindeki yaşlarda ise tedavi edici etkileri sebebiyle uygulanır.

 

Gençlik aşısı işlemi ne kadar sürer?

 

Gençlik aşısı uygulaması kremle uygulanan lokal anestezi sonrası 20-25 dakikada tamamlanır. Uygulama sonrası kişinin yüzünde küçük kızarıklıklar oluşabilir. Fakat bunlar birkaç saat içerisinde ortadan kalkar.

 

Gençlik aşısından sonar nelere dikkat edilmelidir?

 

Gençlik aşısı işleminden sonra iki gün boyunca ağır sporlar önerilmez. Sırt üstü yatmak faydalı olabilir. Aşırı sıcak banyo yapılmamalıdır. Yüze hafif masajlar yapılabilir. İşlemden sonra buz uygulanmak faydalıdır.

 

Gençlik aşısının yan etkileri nelerdir?

 

Uygulama alanında geçici olan şişlik, kızarıklık, morluk ve hassasiyet görülebilir. Bu yan etkiler kısa sürede geriler. Morluklara kapatıcılar sürülebilir. Özellikle ileri yaştaki kişilerde damarlar zayıf olduğu için kolay morluklar oluşabilir. Fakat geçici olan bu şikayetler K vitamin içerikli kremler sürülerek azaltılabilir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.