MENOPOZ DÖNEMİNİ RAHAT GEÇİRMEK MÜMKÜN

Spread the love

Özel Atakent Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Ahmet ZARE, 18 Ekim Dünya Menopoz Gününde, menopoz döneminin rahat ve sorunsuz geçmesini sağlayacak önerilerde bulundu.

“ Kadınların hayatının yaklaşık üçte birini oluşturan menopoz, bir dönemin bitip yeni bir dönemin başladığını ifade eden özel bir süreçtir. Bu dönemde kadınların yakındığı aşırı terleme, sinirlilik hali, kilo alma ve sıkıntı hissi gibi durumlar yaşam kalitesini büyük ölçüde düşürmektedir. Oysa yaşam tarzınızda yapacağınız küçük değişikliklerle bu süreci sorunsuz atlatmak mümkündür.

Bu süreci rahat atlatmak istiyorsanız öncelikle menopozun hayatın doğal bir geçiş dönemi olduğunu benimseyin. Her durumda olduğu gibi menopoz sürecine girmeden ve belirtileri farketmeden önce muhakkak bir uzmana danışın. İleri yaşlarda kadınlarda görülen kalp rahatsızlıkları sıklıkla hormon eksikliğinden kaynaklanır. Bu süreçte uygulanacak hormon tedavisi menopoz sorunlarını azalttığı gibi kalp krizi riskini de düşürecektir. 40 yaşında sonra artan meme kanseri riskine karşı meme ultrasonu ve mammografi çektirmeyi ihmal etmeyin. İdeal kiloda olmaya çalışın. Spor yapmak hem ideal kilonuzu korumaya yardımcı olacak hem de bu süreçte motivasyonunuzu artıracaktır. Doğru şekilde beslenmek de menopoz dönemini rahat geçirmenize yardımcıdır. Bu nedenle günlük öğün sayınızı artırın, az miktarlarda yiyin, yeterli miktarda kalsiyum almaya dikkat edin. Aşırı protein tüketmekten kaçının ve salamura gıdalardan mümkün olduğunca uzak durun. Menopoz dönemi, kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz riskini artırır. Bu riski azaltmak için güneş ışınlarından daha fazla faydalanmayı deneyin. Sigaradan uzak durun.

Tüm bu somut uygulamaların yanında psikolojik açıdan sizi rahatlatacak faaliyetlerde bulunmaya gayret edin. Örneğin arkadaşlarınızla daha sık buluşun. Gençken yapamadığınız birçok şeyi gerçekleştirmek için kendinize fırsat yaratın. Sosyalliğinizi koruyun ve bedeninize daha fazla özen gösterin.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.