TİP 2 DİYABET HASTALARI METABOLİK CERRAHİ İLE TEDAVİ EDİLEBİLİYOR

Vücudun insülini ürettiği fakat kullanamadığı bir hastalık olan Tip 2 Diyabet,temel olarak eğitim, diyet, egzersiz ve ilaç kullanımı ile tedavi edilmeye çalışılıyor. Fakat bazı hastalarda Tip 2 Diyabet ilerleyici seyir gösterebiliyor ve yoğun ilaç tedavisine dahi cevap veremeyebiliyor. Bu durumda Metabolik Cerrahinin etkili bir tedavi yöntemi olarak uygulanıp, vücudun kullanamadığı insülini kullanmasını sağladığını söyleyen Özel Atakent Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Feridun AYSU, yöntem hakkında bilgilendirdi.

“ Tip 2 diyabet, sadece hormonal değil, nöral, psikojenik ve çevresel faktörlerin de etkili olduğu bir hastalık. Tedavisinde ana yaklaşım düzenli diyet ve egzersizdir. Fakat hastaların bu yaklaşımları yıllar boyu sistemli şekilde uygulaması mümkün olamıyor. İlerleyen dönemlerde hastanın kan şekeri veya diğer metabolik sendrom bileşenlerini kontrol altında tutulamıyor. Bir tip 2 diyabet hastasının, genellikle 10-12 yıllık bir süre zarfında kendi insülin rezervlerini tükettiği görülüyor ve sıklıkla bu dönemden sonra organ hasarlarına ait emareler kendini belli etmeye başlıyor. Bu durumdaki hastalara uygulanabilecek en etkili yöntem de Metabolik Cerrahi – İnter Pozisyon Ameliyatıdır.

Hastanın ameliyattan ne ölçüde fayda göreceği, insülin rezerv durumu ve yaşam tarzı ile ilgili. Hasta ne kadar çok rezerve sahip ve ne kadar aktifse, başarı oranı o ölçüde yükseliyor. Diyabet, hormonal ve psikolojik etkenlere karşı çok duyarlı. Bu cerrahiler ise diyabetin hormonal yönünü tedavi ediyor. Hasta herhangi bir nedenle üzüldüğünde, sevindiğinde kan şekerinde de dalgalanmalar oluyor. Cerrahi müdahale geçiren hastalarda bu dalgalanmalar daha hafif seyrediyor ve hasta daha kısa sürede normale dönebiliyor. On yıllık bir süre zarfında hastaların % 90’ ından fazlasında kontrol sağlanabiliyor.

Hastanemizde bu cerrahi ile birlikte Gastrik By-Pass, Tüp Mide Ameliyatı, Laparoskopik Reflü ve İnguinal Herni cerrahilerini ekibimizle birlikte başarıyla gerçekleştirebiliyoruz. Hastalarımız düşünülerek tasarlanan yapımızda ameliyat sonrası konforlarını sağlamak için ne gerekiyorsa yapıyor, hastanemizden memnun ayrılmalarını garanti ediyoruz. “

Please follow and like us:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Facebook
Facebook
Instagram
Google+
Google+
http://www.yalovacevre.com/2017/10/tip-2-diyabet-hastalari-metabolik-cerrahi-ile-tedavi-edilebiliyor">
YOUTUBE