YALOVA MİLLETVEKİLİ MUHARREM İNCE’DEN CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

Spread the love

Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Dolayısıyla Yayınladığı Mesaj

 

Muharrem ince mesajında; ” Cumhuriyetimizin ilanının 94. yılını kutluyoruz.

 

Cumhuriyetimizin 100. Yılı yaklaşırken, Cumhuriyetin kazanımlarına yönelik saldırılar, bugünkü iktidarın öncülüğünde planlı, programlı, organize saldırılar biçimine çoktan bürünmüş bulunmaktadır.

 

Özellikle 16 Nisan’da referandumuyla YSK eliyle halkın iradesi gasp edilerek, anayasal düzen haline getirilen “tek adam” yönetimi Cumhuriyetin en önemli kazanımı olan “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” ilkesini, tümüyle ortadan kaldırmıştır.

 

Cumhuriyetin bireyi, yönetene tabii olan değil yöneten karşındahak ve özgürlükleri güvence altına alınmış yurttaş kavramı büyük yara almıştır. Yurttaşlığa yönelik bu saldırı birinci ağızdan dünya tarihe cehaletin katkısı olarak “yurttaşlık diye yapay bir din oluşturdular” sözüyle geçmiştir.

 

Eğitim müfredatlarında yapılan değişiklikler, okulların yönetimlerinde ve etkinliklerinde oluşturulan iklim, buraları çoktan içindeki ve etrafındakileri bilimin ışığıyla aydınlatan yerler olmaktan çıkarmıştır. Cumhuriyetin değerlerine sımsımkısarılmış öğretmenler ise disiplin soruşturmalarıyla, işten çıkarılmakla susturulmaya çalışılmaktadır.

 

Bütün bunlar, kendi siyasi iktidarlarının toplumun din üzerinden, yaşam tarzları üzerinden bölünmesiyle süreceğine inanan, din ve dindarlıkla ilişkileri, parayla olan ilişkileriyle yol alan bugünün iktidarınınicraatlarıdır.

 

Önceki yıllarda da benzer saldırılar karşısında söylediğim gibi Cumhuriyete yönelik bu saldırılar ile varmak istedikleri yer neresi ise oraya varmaları mümkün değildir.

 

Yapılanlar, Cumhuriyetin kazanımlarının bizler için ne kadar değerli olduğunu, bu türden zihniyetlerin yarattıkları tahribatları ortadan kaldırmak, çağdaş dünyanın bir parçası olmak için ne kadar vaz geçilemez olduklarını bizlere bir kez daha göstermiştir.

 

Cumhuriyet, Türk ulusunun, bütün yurttaşlarınınhak ve özgürlük mücadelesinin 94 yıllık büyük yürüyüşüdür.

 

Bu yürüyüşü, koşullar ve bedeli ne olursa olsun sürdüreceğiz!

 

Yaşasın Cumhuriyet!

 

Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun!” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.