BAŞKAN SALMAN YÜRÜYEN KÖŞK’TE MİSAFİRLERİNİ AĞIRLADI

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, 10 Kasım Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü anma programları çerçevesinde kentimize gelen CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu ve ilçe yönetimi ile kadın kollarını ağırladı.

Anasayfa Güncel 10 Kasım 2017 23 Okunma
BAŞKAN SALMAN YÜRÜYEN KÖŞK’TE MİSAFİRLERİNİ AĞIRLADI

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, 10 Kasım Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü anma programları çerçevesinde kentimize gelen CHP Bursa Milletvekili NurhayatAltaca Kayışoğlu ve ilçe yönetimi ile kadın kollarını ağırladı.

 

Başkan Vefa Salman, kentimizi ve Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kentimize miras bıraktığı çevre abidesi Yürüyen Köşk’ü ziyaret eden Bursa Milletvekili NurhayatAltaca Kayışoğlu, Gemlik İlçe Başkanı Mehmet Sertaslan, meclis üyeleri Songül Şanlı ve Fatih Bulut, ilçe yöneticileri, kadın kolları ve üyeleri ile biraraya geldi.

 

 

Yürüyen Köşk Kafe’de misafirlere ‘Ata’mızın, ‘Benim kentimdir’ dediği cennet kentimiz Yalova’mıza hepiniz hoş geldiniz’ diyerek sözlerine başlayan Başkan Salman, “Yalova tüm doğal güzellikleri bünyesinde bulunduran bir kent. %60’ı orman. Tüm ilçelerinin denize kıyısı var. Kaplıca suları iki ayrı ilçesinde var. Genç Cumhuriyetin en önemli kararlarının alındığı bir kent. Büyük Önderimizin ‘Benim Kentim’ diyerek sevgisini ortaya koyduğu bir kent. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, toplam 44 kere Yalova’ya geldi. Bunların 17’sinde günübirlik, 27 kez gelişinde ise 313 gün 270 gecesini “Benim Kentimdir” dediği Yalova’da geçirdi. Ankara ve İstanbul’dan sonra en fazla zamanını geçirdiği yer Yalova oldu. Burayı Cumhuriyet’in yazlık başkenti olarak kullandı. Türk Dil Kurumu’nu ve Türk Tarih Kurumu’nu kurulma kararı, çok partili hayata geçiş kararı, Kuran-ı Kerim’in Türkçeleştirme çalışmaları, yerli malının kullanımının özendirilmesi ve teknik okulların kapatılmak yerine sayısının arttırılmasına kadar hepsinin karalarını burada aldı. Birçok yabancı devlet adamını da Yalova’da ağırladı. Özel bir emirle deniz aşırı bir kent olan Yalova’yı İstanbul’a bağladı. Burada bize bıraktığı en önemli miras Yürüyen Köşk’tür. Sadece bir ağaç dalı kesilmesin diye 4 metre 80 cm kaydırılan bir köşk. Buna sahip çıkarak, tüm dünyaya anlatmamız lazım. Sizlerde böyle bir günde burayı ziyaret ederek bizleri onurlandırdınız” dedi.

 

Yürüyen Köşk ve Yalova hakkında yaptığı tanıtımın ardından Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu ile bir araya gelen Başkan Salman, kendisine Yürüyen Köşk maketi, köşkün yanındaki asırlık çınar ağacının özel olarak muhafaza edilen yaprağını ve Yürüyen Köşk kitabını hediye etti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
2008-2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları çevre gazetesi ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
Portal Teması : Wptr.Co