BİLİNÇSİZ ENTİBİYOTİK KULLANIMI BAKTERİLERE DİRENÇ KAZANDIRIYOR

Özel Atakent Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Mehmet Erdem GÜREL, bilinçsiz kullanılan antibiyotiklerin bakterilerde antibiyotiklere karşı direnç oluşturduğunu ve bu durumun varolan hastalığın daha uzun sürmesine hatta özellikle ağır hastalarda ölüme sebep olabildiğini söyleyerek uzman hekim tarafından önerilmedikçe antibiyotik kulanmaktan kaçınılması konusunda uyardı.

Antibiyotikler, insanlarda ortaya çıkan enfeksiyonları tedavi etmek ve bakterileri öldürmek için üretilen ilaçlardır. Her antibiyotik her bakteride etkinlik göstermediğinden kimyasal yapı ve etkilerine göre değişiklik gösteren 15′ ten fazla antibiyotik sınıfı mevcuttur. Bir antibiyotiğin belli bir bakteriyi öldürme özelliğini yitirmesi antibiyotik direnci olarak isimlendirilir. Dirençli bakteri, antibiyotik karşısında hayatta kalarak çoğalmaya devam etmekte ve hastalığın daha uzun sürmesine ve hatta ölüme yol açabilmektedir. Aşırı ve uygunsuz antibiyotik kullanımı antibiyotik dirençli bakterilerin ortaya çıkmasını ve yayılmasını hızlandırmaktadır. Duyarlı bakteriler antibiyotiğe maruz kaldıklarında ölürken dirençli bakteriler büyümeye ve çoğalmaya devam edebilmektedir.

Antibiyotiklerin etki etmediği virüsler genellikle soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara yol açar.Bunlar için antibiyotik kullanmanın faydası yoktur. Antibiyotik alırken eğer tedavi süresini kısaltırsanız, dozları düşürürseniz ve antibiyotiği önerilen sıklıkta almazsanız, ilaç vücudunuz için yeterli olmayacaktır ve böylece bakteriler hayatta kalmaya devam ederek dirençli hale gelecektir. Dirençli bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların tedavisi sorunludur. Bu durumda sık kullanılan antibiyotikler etkilerini kaybettiğinden doktorlar daha geniş etkili antibiyotikleri tercih etmek zorunda kalır. Bu, hastaya doğru tedavinin uygulanmasını geciktirmekte, özellikle yoğun bakım hastalarında ölüme yol açabilmektedir.

Antibiyotiklerin uygun biçimde kullanılması, dirençli bakterilerin gelişmesini azaltarak antibiyotiklerin etkisini korumasına yardımcı olur ve gelecek kuşakların da onlardan yararlanmasını sağlar. Bu nedenle, antibiyotiklerin ne zaman ve nasıl alınması gerektiğini bilmek hayati önem taşır. Bu noktada özellikle hastaların dikkat etmesi gereken noktalar mevcuttur. Öncelikle hastaların antibiyotik almadan önce muhakkak doktorlarına danışmaları ve reçetesiz olarak eczanelerden ilaç almamaları gereklidir. Enfeksiyon kapmamak için gerekli önlemleri almak ve gerekli aşıları yaptırmak da koruyucu önlemler arasındadır. Arta kalan veya reçetesiz alınan antibiyotiklerin yerine her zaman tıbbi reçeteye tabi antibiyotikleri kullanmak gerekir.”

Please follow and like us:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Facebook
Facebook
Instagram
Google+
Google+
http://www.yalovacevre.com/2017/11/bilincsiz-entibiyotik-kullanimi-bakterilere-direnc-kazandiriyor">
YOUTUBE