CUMHURİYET HALK PARTİSİ YALOVA MİLLETVEKİLİ MUHARREM İNCE’NİN ATATÜRK’ÜN ARAMIZDAN AYRILIŞININ 79. YILI ANMA MESAJI

Spread the love

Cumhuriyet Halk Partisi Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin Atatürk’ün Aramızdan Ayrılışının 79. Yılı Dolayısıyla Yayınladığı Anma Mesajı

 

İnce mesajında; “Aramızdan ayrılışının 79. Yılında, düşünceleriyle, yaptıklarıyla, kişiliğiyle bizlere yol göstermeye devam etmektedir.

 

Ülkemizin içeride ve dışarıda yaşamak durumunda kaldığı olaylar, onun düşüncelerinin, devrimlerinin ne kadar sağlam temellere dayandığını her defasında kanıtlamaktadır.

 

Özellikle son 10 yılda Ortadoğu’da yaşanan ve “Arap Baharı” olarak adlandırılan olaylar dizisi büyük Atatürk’ün “Yurtta Barış, Dünyada Barış” ilkesinin Türkiye için ne anlam ifade ettiğini bir kez daha göstermiştir. Türkiye’nin bu bölgeyle olan bağlarının korunması açısından bu temel ilkenin, çukurda gezinmeyi derinlik olarak tanımlayanlardan daha olumlu sonuçlar verdiğini yaşanan olaylar kanıtlamıştır.

 

İçeride barışık ve güçlü olmayan bir ülkenin dışarıda da güçlü olamayacağını yine yaşanan olaylardan öğrenmekteyiz. Geçmişteki başarılarımızın ardında içerideki barışık halimizin olduğunu tarih bize öğretmektedir.

 

Türkiye’de inanç, etnik kimlikler üzerinden yapılan siyaset, iç barışımızı nasıl bozmaktadır. Buna rağmen kendi yurttaşlarının inanç ve etnik kimlikleri referans gösterilerek ikili eğitim ve hukuk sisteminin yaratılıyor olması iç barışımız konusunda geleceğimize dönük kaygılarımızı haklı olarak arttırmaktadır.

 

Türkiye, Onun devrimleriyle modern dünyanın gelişmiş bir ülkesi olma yolunda önemli adımlar atmıştır. Onun, bu konulardaki başarısı bilinmelidir ki yapılmamış olanları yapmak, olmayanları oldurmaktan çok bunları hangi imkânlarla yaptığındadır. Onun başarısı,  imkânsızlıklardan asla şikâyetçi olmayan, başarısızlıklar için gerekçe üretmek yerine ders almayı ilke edinen kişiliğinin eseridir.

 

Gerçeklerle ilgisi olmayan, yalana ve iftiralarla, dedikodularla tarih yazılmaz. İftira ve yalana devlet imkânlarını sunarak, saray köşelerinde ağırlamalar yaparak sadece kendini avutur, kendi tarihine yabancılaşırsın. Tarih, iftira ve dedikodularla değil yapılmış olanlarla yazılır. Daha yaşarken ona karşı çıkan ama öğrenmeyi, ders çıkarmayı, hatta utanmayı bilenler yaptıkları karşısında haklılığını onaylamış ve özür dilemeyi bilmişlerdir. Görülüyor ki bu kafalarda öğrenme, ders çıkarma yetenekleri bulunmamaktadır. Bundan daha önemlisi de utanma duygularının olmamasıdır.

 

Elbet herkes tarihte kendi hak ettiği yeri almaktadır, alacaktır.

 

Aramızdan ayrılışının 78. yılında Büyük Atatürk’ü bir kez daha saygıyla anıyorum.” dedi.

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.