KOAH İÇİN EN ÖNEMLİ RİSK FAKTÖRÜ SİGARA

Özel Atakent Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Zülküf IŞIK, öksürük, balgam atma ve günlük işleri yaparken zorluk çekme gibi belirtilerle seyreden KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) hakkında bilgi vererek uyardı.

 

“ Hava yollarını daraltıp solunumu güçleştirmesi ile bilinen KOAH hastalığı genellikle kronik bronşit ve amfizem zemininde gelişir. KOAH hastaları sıklıkla, kısa mesafe yürüyememelerinden, öksürüp balgam attıklarından yakınırlar. Tam olarak geri dönüşümlü olmayan hastalık tedavi edilebilir bir akciğer rahatsızlığıdır.

Sigara KOAH hastalığı için en önemli risk faktörüdür. Pasif içicilik dahi hastalık semptomlarının başlamasına sebebiyet verebilir. Kapalı alandaki tozlar, çeşitli kimyasal maddeler, evlerde ısınma amaçlı kullanılan organik yakıtlar ve hava kirliliği de KOAH için tehlike oluşturur.

KOAH tedavisi aşamalı olarak planlanmaktadır. İlk olarak hastalık izlenir ve değerlendirilir. Hastalık için tehlike arz eden faktörlerin azaltılması tedavinin ikinci aşamasıdır. Sonrasında hastalığın seyri ve şiddeti oranında solunumsal rehabilitasyon programları, oksijen tedavisi, nadir olmakla birlikte cerrahi müdahale ile yılda bir veya iki defa veya uygulanacak grip aşısı önerilebilmektedir. Başarılı bir tedavinin öncelikli kriteri sigara içiliyorsa bırakmak ve sigara içilen ortamlardan uzak durmaktır.

KOAH hastalığının vücudunuzda yarattığı tahribatı en aza indirmek ve önlemek için igarayı bırakın. Bunun için doktorunuzdan ve ailenizden destek isteyebilirsiniz. Evinizi sık sık havalandırarak duman, buhar ve ağır kokuların arınmasını önleyin. Zamanınızan çoğunu geçirdiğiniz yerin yakınında yemek hazırlamamaya gayret edin. Vücudunuzu dinç tutun ve solunum egzersizleri öğrenin. Bu egzersizler nefes alıp vermeniz zorlaştığında size yardımcı olabilir. Düzenli olarak yürüyüş ve egzersiz yapın. Sağlıklı beslenmeye gayret edin. İdeal kilonusu koruyun.”

Please follow and like us:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Facebook
Facebook
Instagram
Google+
Google+
http://www.yalovacevre.com/2017/11/koah-icin-en-onemli-risk-faktoru-sigara">
YOUTUBE