YALOVA’DA YEŞİL ALANLARA NE YAPILMAK İSTENİYOR

Spread the love

Yalova İDO iskelesinin karşısında bulunan Yalova Meteoroloji Müdürlüğü binasının yanındaki yeşil alan ve parka okul yapılması için imar değişikliği talebine Yalova Belediyesi Bağımsız Meclis Üyesi Faruk Kırtay sert tepki gösterdi.

 

ATATÜRK ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ PARÇA PARÇA GİDİYOR

 

İDO karşısındaki  yeşil alana Atatürk ilk okulu için ikinci bina yapmak istenirken işi yasalara uydurmak için Türkiye’nin göz bebeği, Atatürk Araştırma enstitüsünden 4 dönümlük yer alınarak, burasının yeşil alan olarak gösterilmek isteniyor.Böylece gözlerin dikildiği Araştırma enstitüsü arazisi, önce 2.adliye binası,daha sonra Tarım İl Müdürlüğüne bina yapılmasından sonra şimdide yeşil alan takası olarak parçalanmaya başladı.

 

KIRTAY İSYAN ETTİ

 

Yalova Belediye Meclisi Kasım Ayı Oturumu Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman başkanlığında gerçekleşti. Belediye Meclisi oturumunda Yalova İl Milli Eğitim Müdürlüğünden gelen Yalova Meteoroloji Müdürlüğü binasının yanındaki yeşil alan ve parka okul yapılması için yeşil alanın imar değişikliğiyle eğitim alanına çevrilmesi talebi oy çokluğuyla meclis gündemine alınarak İmar komisyonuna sevk edildi.

 

 

Alınan karara tepki gösteren ve belediye meclisinde yaptığı konuşmayla, Yalova’da olası bir depremde bırakın toplanma alanını yeşil alan bile kalmadığını belirten Faruk Kırtay, Yalova Belediye Meclisinin Kasım ayı oturumunda Yalova İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Atatürk ilkokulu bünyesinde ortaokul kısmının yapılması için ek hizmet binasının Yalova Meteoroloji Müdürlüğü binasının yanındaki yeşil alan ve parka yapılma talebini Meclis gündemine alınarak imar komisyonuna sevk edilmesine tepki gösterdi.

 

“17 Ağustos 1999 Depreminde İnsanlarımız Kaçacak Yeşil Alan Bulmakta Zorlandığı İçin Hayatını Kaybettiler”

 

Yalova Belediye Meclisinin Kasım ayı oturumunda meclis gündemine alınan ve İmar komisyonuna sevk edilen Milli Eğitim Müdürlüğünün talebinin görüşüldüğü toplantıda konuşan Yalova Belediyesi Bağımsız Meclis Üyesi Faruk Kırtay “Burada meclis üyelerine bir hatırlatma yapmak istiyorum. Yalova, 17 Ağustos 1999 Depreminin faturasını çok ağır bir şekilde ödemiştir. O günleri hatırlarsak, depremde hayatını kaybeden bir çok vatandaşımız evlerinden sağ çıkmasına karşın, kaçacak yeşil alan bulamadıkları için artçı sarsıntılarla birlikte hasarlı binaların yıkılmasıyla birlikte bu enkazların altında kalarak yaşamını yitirdiler. Eğer mahallelerinde yeşil alan olmuş olsaydı, bugün bir çok vatandaşımız aramızda olacaklardı. Yalova İl Milli Eğitim Müdürlüğüne verilecek yeşil alan yaklaşık 4 dönümlük bir parktır. Olası bir afet sonrasında bu yeşil alanda yaklaşık 4 bin kişininde sığınacağı bir yerdir.” dedi.

 

“Trafiğin En Yoğun Olduğu Yerde Okul Yapmak Çocukların Can Güvenliğini Tehdit Eder”

 

Yalova İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Atatürk ilkokuluna ek hizmet ortaokul binası yapmak istediği alan Yalova’nın en işlek, en işlevsel ve Yalova’nın elinde kalan son yeşil alan olduğunu belirten Kırtay . İDO İskelesinin karşısında bulunan Yalova İl Meteoroloji Müdürlüğünün yeşil alanı ve hemen onun yanındaki yaklaşık 4 dönümlük park alanından söz ediyoruz. Burası Yalova’da trafiğin en işlek olduğu yerdir. Hangi veli trafiğin bu kadar yoğun olduğu bir yere çocuğunu götürmek ister. Yalova İl Milli Eğitim Müdürlüğünün talep ettiği meteoroloji alanı ve parka okul yapılması halinde, trafik sorunu da beraberinde getirecektir. Üstelik burada okuyan öğrencilerin yoğun trafikten dolayı can güvenliği de tehdit altına girecektir.” Dedi.

 

“Ne Değişti de Belediye Meclisi Tam Aksi Kararlar Almaya Başladı”

 

Yalova’nın Dünya Sağlıklı Kentler Birliğinin ilk üyelerinden biri olduğunu hatırlatan Kırtay” Sağlıklı Kentler eğitim alanlarını şehir dışına çıkartmışken, Yalova’da tam aksi bir uygulamayla kent ve trafiğin en yoğun olduğu bir yere okul yapılması bir çelişkidir. Üstelik Yalova belediye meclisi bir önceki dönem, aldığı bir kararla Yalova’daki tüm okulları kent dışına taşınması için imar planlarında revizyona gitmiştir. Şimdi ne oldu da biz tekrar okulların şehir içersine yapılmasını tartışıyoruz”

 

“Bir İnsanın Hayatı Meclis Kararlarından Çok Daha Önemlidir”

 

Söz konusu yere okulun yapılması halinde Yalova’nın elinde kalan son yeşil alanında gideceği belirten Faruk Kırtay “ Okulun yapılması halinde burada sorun olan trafik daha da içinden çıkılmaz olur. Ancak her şeyden önemlisi çocuklarımızın yaşamı tehdit altına girecektir. Bu konu bugün İmar komisyonuna sevk edilirken, komisyon üyelerinin Yalova kamuoyunun tepkilerini, öğrencilerin can güvenliğinde göz önünde bulundurarak bir değerlendirme yapacağını düşünüyorum. Buradan tüm meclis üyesi arkadaşlarıma hatırlatmak istiyorum ki, alacağımız olumsuz bir kararın faturasını çocuklarımız ödeyebilir. Bir çocuğun hayatı, bizim alacağımız karardan çok her şeyden önemlidir. “ dedi.

 

KOMİSYONDA KİMLER VAR

 

AK Partili meclis üyelerinin desteklediği bu projeyi  inceleyecek olan komisyonda 5 belediye meclis üyesi bulunuyor.Bu üyelerin 3 tanesi AK Partili 2 tanesi ise CHP li belediye meclis üyesinden kurulu.Hazırlanacak olan bu rapor Belediye meclisinin Kasım ayında yapılacak olan toplantıda oylanacak ve çoğunluğu elinde bulunduran AK Partili meclis üyelerinin oyları ile yürürlüğe gireceği kesin olarak görülüyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.