ORGANLARI ALTI KİŞİNİN YAŞAM UMUDU OLDU

Spread the love

1962 doğumlu R.S. Balıkesir’in Edremit ilçesinden Özel Atakent Hastanesi yoğun bakım ünitesine sevk edilmişti. Burada beyin ölümü gerçekleşen hastanın akciğeri, böbrekleri, kalbi, karaciğeri ve korneaları yakınları tarafından umut bekleyen birçok hastaya yaşam sunmak için bağışlandı.

 

Acıbedem Hastanesi, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Kartal Koşu yolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Ankara Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanelerinden Özel Atakent Hastanesi’ ne gelen ekipler, hızlı ve titiz bir ameliyatla aldıkları organları, yaşam ışığı bekleyen hastalara ulaştırmak için yola koyuldu.

 

            ORGAN BAĞIŞI NEDİR?

Kişinin hayatta iken, serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organların başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesidir. Organ bağışı yapıldıktan sonra sadece yoğun bir bakım ünitesinde beyin ölümü kararı alınması halinde organlar kullanılmaktadır. Diğer ölüm hallerinde organlar alınmaz.

            KİMLER ORGAN BAĞIŞINDA BULUNABİLİR?

18 yaş ve üstünde olup akli dengesi yerinde olan herkes; Sağlık Müdürlüklerine, hastanelere, Organ nakliyle ilgili dernek, vakıf ve kuruluşlara başvurarak doku ve organ bağış belgesi alabilir.

            BAĞIŞLANAN ORGANLAR KİMLERE NAKLEDİLİR?

Bağışlanan organların kimlere nakledileceği tıbbi aciliyet ve uygunluk kriterlerine göre belirlenir. Hangi hastanın acil durumda olduğunu T.C.Sağlık Bakanlığı Ulusal Koordinasyon Merkezinde yer alan bilim kurulları karar vermektedir ve tüm ülkedeki acil olarak organ bekleyen insanların listesi bu merkezde bulunmaktadır. Nerede organ bağışı yapılırsa yapılsın organ bağışlayanını bilgileri bu ulusal merkeze bildirilir ve burada kayıtlı olan en acil ve tıbbi olarak en uygun hastalara organlar ulaştırılarak bu ölmek üzere olan hastaların yaşama dönmesi sağlanır.

Bekleme listesindeki acil olmayan organ bekleyen hastalar ise kan grubu, doku uyumu, bekleme süresi gibi tıbbi kriterlere göre belirlenen puanlama sistemine göre seçilerek en uygun hastaya en uygun organ nakli yapılır. Bu seçimde din, dil, cins, ırk, zenginlik-fakirlik gibi kriterler dikkate alınmaz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.