BEBEK SAHİBİ OLMAK İSTEYENLERİN UMUDU ‘MİKROÇİP BEBEK‘

Spread the love

Özel Yalova Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Filiz Ciğerim, hastanemizde yeni uygulanmaya başlayan mikroçip ile sperm hazırlama yöntemi ile aşılama tedavisi uygulandığını ve bebek sahibi olmak isteyen ailelere umut ışığı olduğunu belirtti.

 

Özel Yalova Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Filiz Ciğerim, ‘Son yıllarda tüm dünyada ve ülkemizde kullanılmaya başlanmış olan mikro çip yöntemi yenilikleri Yalova’ya getiren hastanemizde uygulanmaya başlamıştır. Yöntem sayesinde DNA sı sağlam spermler zorlu parkuru başarıyla geçiyor ve sağlıksız spermlerden ayrılıyor. Seçilen spermlerin kalitesini arttırarak daha başarılı aşılama olanağı sunuyor. Sperm azlığı veya düşük kalite sorunu aşılabilmektedir. ‘ dedi.

 

Aşılama yöntemi ile bir deneme ile gebelik şansı %5-%15 arasında değişmektedir. Bardağın dolu tarafına bakarak her denemede yeni bir bilet aldığınızı 6 denemeye kadar şansınız olduğunu unutmayın. Tüp bebekte bir embrio transferi ile başarının %35 olduğuna göre aşılamanın önemi kavranabilir.

 

Maddi ve manevi olarak kolay bir yöntem olan aşılama (IUI) yöntemi uygun çiftlerde tüp bebek tedavisi öncesi uygulanmalıdır.

 

Mikroçip yöntemi ile Aşılama

 

Aşılama yöntemini anlatabilmek için öncelikle gebelik oluşması için sperm ve yumurtanın döllenmesi nasıl gerçekleşir? Sağlıklı yumurtalık her ay bir tane yumurta atar, tüp kirpi gibi yapısı ile bu yumurtayı tutar ve içine alır. Ortamda sağlıklı, harekete spermler varsa, tüp açık ve sağlıklı ise tüpte döllenme olur.

 

Aşılama tedavisinde amaç nedir?

 

Amacımız doğal yolu taklit ederek bazı engelleri aşarak gebelik sağlamak

 

1-  Yumurtlama sağlıklı gerçekleşemiyor ise ilaçlar ile yumurtlama yumurta gelişimi sağlanır.

2-  Gelişen yumurta çatlatılır.

3-  Yumurtanın tüplere alındığında sperm ile buluşmasını kolaylaştırmak için ayıklanmış, en hızlı, sağlıklı spermleri rahim içine vermek onları en kısa- kolay yoldan buluşturma işlemine aşılama (IUI) denir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.