DİRSEKTE SİNİR SIKIŞMALARI NEDEN OLUŞUR ?

Spread the love

Özel Atakent Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Opr. Dr.Yusuf Arusel, dirsekteoluşan “Sinir Sıkışmaları (Kubital Tünel)”nın nedeni hakkında bilgi vererek tedavi yollarını anlattı.

 

“Median, Ulnar ve Radial sinir olarak isimlendirilen üç sinir, elimizdeki kasların çalışmasını ve duyusunun hissedilmesini sağlar. Koltuk altından gelen Ulnar sinir, dirsek seviyesinde iç yan kısımda tünel benzeri bir yapıdan geçerek ön kol bölgesine girer. Ulnar sinirin bu tünelde sıkışması ‘Kubital Tünel Sendromu’ olarak adlandırılır. Elini başının altına koyarak uyuyanlarda, dirseklerini dayayarak çalışanlarda bu risk fazladır. Eski dönemde olmuş dirsek kırıkları ve çıkıkları, dirsekte kemik çıkıntıları ve kireçlenme olması, dirsek bölgesinde oluşan kistler, dirseğin uzun süre bükülmesine neden olan mesleki faktörler de rahatsızlığın oluşmasında etkilidir. Siniri saran bağ dokusu, devamlı oluşan bu travmaya karşı reaksiyon gösterip kalınlaşır. Kalınlaşmış olan bağ dokusu arasında bulunan sinir liflerinin iletişim kalitesi bozuldukça, rahatsızlığın belirtileri oluşmaya başlar.

 

Kubital tünel sendromunun en belirgin semptomu küçük parmak ile yüzük parmağın yarısında duyulan uyuşma, duyu kaybı ve ağrıdır. Rahatsızlığın ilerlemesi halinde, parmakları birbirine yaklaştırırken güçlük çekme, elin düz tutulduğunda 4. ve 5. parmakların geriye kıvrıldığı görülür.Şikayetlerin yeni oluşmaya başladığı hastalarda, siniri sıkıştırmasına neden olacak hareketlerden kaçınılması, dirseği dayayarak oturma alışkanlığından vazgeçilmesi ve geceleri kullanılan ve dirseği düz bir pozisyona alacak ateller fayda sağlayabilir. Sendromun kesin tedavisi cerrahi müdahale ile mümkündür. Bu müdahale ile  ulnar sinirin gevşetilmesi ve sıkışmaya neden olan dokuların serbestleştirilmesi mümkün olur. Cerrahi müdahale sıklıkla sadece kolun uyuşturulması ile yapılır ve hastalar aynı gün hastaneden taburcu olabilir.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.