ORGANLARI İKİ KİŞİNİN YAŞAM UMUDU OLDU

1954 doğumlu Y.A. Özel Atakent Hastanesi yoğun bakım ünitesine sevk edilmişti. Burada beyin ölümü gerçekleşen hastanın böbrekleri yakınları tarafından umut bekleyen iki hastaya yaşam sunmak için bağışlandı.

Anasayfa Sağlık 13 Ocak 2018 33 Okunma
ORGANLARI  İKİ KİŞİNİN YAŞAM UMUDU OLDU

1954 doğumlu Y.A. Özel Atakent Hastanesi yoğun bakım ünitesine sevk edilmişti. Burada beyin ölümü gerçekleşen hastanın böbrekleri yakınları tarafından umut bekleyen iki hastaya yaşam sunmak için bağışlandı.

 

Bursa Acıbadem, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinden, Özel Atakent Hastanesi’ ne gelen ekipler, hızlı ve titiz bir ameliyatla aldıkları organları, yaşam ışığı bekleyen hastalara ulaştırmak için yola koyuldu.

 

ORGAN BAĞIŞI NEDİR?

Kişinin hayatta iken ,serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organların başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesidir.Organ bağışı yapıldıktan sonra sadece yoğun bir bakım ünitesinde beyin ölümü kararı alınması halinde organlar kullanılmaktadır.Diğer ölüm hallerinde organlar alınmaz.

KİMLER ORGAN BAĞIŞINDA BULUNABİLİR?

18 yaş ve üstünde olup akli dengesi yerinde olan herkes ; Sağlık Müdürlüklerine,hastanelere,Organ nakliyle ilgili dernek ,vakıf ve kuruluşlara başvurarak doku ve organ bağış belgesi alabilir.

BAĞIŞLANAN ORGANLAR KİMLERE NAKLEDİLİR?

Bağışlanan organların kimlere nakledileceği tıbbi aciliyet ve uygunluk kriterlerine göre belirlenir.Hangi hastanın acil durmunda olduğunu T.C.Sağlık Bakanlığı Ulusal Koordinasyon Merkezinde yer alan bilim kurulları karar vermektedir ve tüm ülkedeki acil olarak organ bekleyen insanların listesi bu merkezde bulunmaktadır.Nerede organ bağışı yapılırsa yapılsın organ bağışlayanını bilgileri bu ulusal merkeze bildirilir ve burada kayıtlı olan en acil ve tıbbi olarak en uygun hastalara organlar ulaştırılarak bu ölmek üzere olan hastaların yaşama dönmesi sağlanır.
Bekleme listesindeki acil olmayan organ bekleyen hastalar ise kan grubu,doku uyumu,bekleme süresi gibi tıbbi kriterlere göre belirlenen puanlama sistemine göre seçilerek en uygun hastaya en uygun organ nakli yapılır.Bu seçimde din,dil,cins,ırk,zenginlik-fakirlik gibi kriterler dikkate alınmaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
2008-2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları çevre gazetesi ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
Portal Teması : Wptr.Co