TEKRAR ÜRETİME BAŞLAMALIYIZ

Spread the love

Topraklarımız giderek betonlaşıyor. Artık pazarlarda meyveleri, sebzeleri daha pahalıya alıyoruz. Üretim azaldı. Yerel üretim azaldıkça fiyatlar tırmandı gidiyor. Ulaşım giderleri komisyoncular, pazara ulaşıncaya kadar ulaşan kayıplar maliyetleri adeta uçuruyor.

 

Tema  Vakfı Yalova Temsilcisi Faruk Tezcan “Her karış toprağımızı değerlendirmeliyiz. Şimdi meyve fidanı dikme zamanı. Rastgele değil bilinçli dikim yapmalıyız. Yerel üretimi arttırmalıyız”

 

FİDAN DİKERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ.

 

Bugünlerde fidancılarda fidanlar boy göstermeye başladı. Aman dikkat. Fidanı bildik yerden ve uzmanından alın. Yoksa çok zaman kaybetmiş olursunuz. Yalova Merkezde İDO iskelsi karşısında fidancılık yapan Dilek Fidancılık firması sahibi Servet Çiçek “Aldığınız fidan sertifikalı olmalı, hastalıklardan arındırılmış ve hastalıklara dayanıklı çeşitler olmalı, iyi kök salmış olmalı, eğer ticari bahçe kurulacaksa mutlaka uzman desteği alınmalıdır” dedi.

 

 

Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsünden emekli ziraat teknisyeni Servet Çiçek “Rastgele alınan fidan ile büyük zaman kaybedilebilir. Aldığınız fidan istediğiniz çeşit olmayabilir ancak aradan 3-5 sene geçmiştir. Bu hem zaman hemde madi açıdan çok büyük bir kayıptır.

 

ÖNEMLİ BİR İHRACAT KALEMİ OLDU

 

Fidan ihracı üreticilerin önemli bir ihracat kalemi oldu. Fidan Üreticisi Servet Çiçek “Özellikle bu yıl Azarbeycan’dan büyük talepler geliyor. Ceviz fidanı isteklerin başında geliyor.” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.