AHDE VEFA

Spread the love

Ahde Vefa

Vefa, Sözünde durmak, ödemek anlamındadır.
“Sözünde durmak, verdiği sözlere ve yaptığı antlaşmalara bağlı kalmak, özü ve sözü doğru olmak”

Bazı kişiler çıkarları doğrultusunda hareket ettiklerini biliyoruz ama siyasetçilerin daha tutarlı olacaklarını, dostlarını ve arkadaşlarının sadece iyi gününde değil kötü günlerinde de onu çok iyi tanıdıklarından yanında durması gerektiğine inanırdık.

 

Yalova eski Milletvekili Şükrü Önder Cezaevine girdiğinde partisinden hiç kimse ziyaretine dahi gitmedi. Şükrü Önder Cezaevinde çıktığında açıkladı, Cezaevinde iken kendisini sadece CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce ziyaret etmiş. Cezaevinden çıktıktan sonra kendisini ziyaret etmek isteyen kendi partililerini kırgın olduğu için kabul etmemiştir.

 

Benzer bir vefasızlık örneği de son günlerde Çınarcık’ ın Teşvikiye beldesindeki gelişmelerle ilgili olarak gündeme geldi. Çınarcık’ın Teşvikiye Belediye Başkanı Ahmet Meydan, bir süre önce. Beldesine hatta tüm Yalova’ya fayda sağlayacak bir turizm tesisi yatırımı yapacak bir kişiye yardımcı olmak amacıyla partisinin milletvekili ve il yöneticileriyle beraber hareket ederek yer tahsisi uğraşında bulundu. Beldede yatırım yapmak isteyen bir Arap yatırımcı ile ön sözleşme imzalandı.  İddialara göre, bu yatırım için de bir miktar kaparo alındı. Belediye başkanı Ahmet Meydan, alındığı iddia edilen bu kaparonun kendisi ve Belediye ile hiçbir ilgisinin bulunmadığını açıkladı. “ Yer tahsisi için o yerde işletmeci olarak bulunan Tarımsal Kalkınma kooperatifinin sözleşmesi tek taraflı feshedilerek projeler oluşturulmaya başlanmış. Sözleşme imzalanan kişi sözlerini yerine getirmeyerek bir daha geri gelmemiş. Hal böyle iken bir zaman bu kişi Türkiye’den kaçarak evrakları Suriyeli Haznevi Tarikatına vermiş.  Suriyeli Tarikatçı da ilişkili oldukları parti üst yönetimine şikâyet etmiş’’  diyen Ahmet Meydan, ’’Beni, siyaset hayatımı bitirmek ile tehdit ettiler. Sözleşme yapılan kişi ortalarda olmamasına rağmen başka bir Suriyeli Tarikatçı nın gidip Parti genel merkezine şikâyette bulunmuş olması manidar değil mi? Müfettişler gelip incelemede bulunmuş fakat daha müfettiş raporları yazılmadan Yalova İl Yönetimi Disiplin kurulunda ihraç kararı vermiş bile. Sanki İl Yönetiminin Milletvekilinin bu iş yapılırken hiç haberleri yokmuş gibi. Bu tarikatçılar daha önce de Yalova Milletvekili Muharrem İnce ile görüşmüş. Muharrem İnce muhalefet olarak istese bu olayı Ak parti aleyhine kullanarak gündem yaratabilirdi. Fakat yine bir Vefa örneği göstererek, kendi teşkilatı tarafından sahipsiz bırakılan Ahmet Meydan’a sahip çıkarak bu kötü niyetli kişilerin görüşmeden sonra kötü niyetli olduklarını anlayarak bunları terslemiş ve Belediye Başkanına sahip çıkmıştır. Tıpkı Ak parti Eski Yalova Milletvekiline sahip çıktığı gibi’’ dedi

Konunun doğrudan muhatapları açısından ulaşabildiğimiz bilgiler bu yönde. Ak parti Milletvekili ve Yalova İl yöneticileri Belediye Başkanlarına neden sahip çıkmazlarda muhalefet Milletvekili sahip çıkar. Siyaset böyle mi olmalı. Hiç mi ahde vefa yok.

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.