ŞAP HASTALIĞI KONTROL ALTINDA

Spread the love

Çevre İllerde şap hastalığının görülmesi üzerine 25.01.2018 tarihinde yetiştiricilerin uyarılması ve gerekli hassasiyetin gösterilmesi ile ilgili olarak yetiştirici birlikleri ve İlçe müdürlükleri yazılı olarak uyarıldı. Gıda,Tarım ve Hayvancılık Yalova İl Müdürlüğü tarafından ulusal aşılama programı başlaması beklenilmeden aşı temin edilerek, riskli bölgelerin aşılanması çalışmalarına başlandı.

İlimizde bir köyde 13.02.2018 tarihinde, diğer bir köy ve bir beldede 19.02.2018 tarihinde, hayvan sahiplerince yapılan büyükbaş hayvanlarda salgın hastalık ihbarların değerlendirilmesi sonucunda 3 işletmede toplamda 19 büyükbaş hayvanda şap hastalığı tespit edilmişti.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerince hastalık mihraklarına derhal müdahale edilerek tespitler yapıldı ve laboratuvara gönderilmek üzere marazi madde alındı. Gerekli idari ve fenni tedbirler alındı. Bakanlığa ve ilgili diğer kurumlara bilgilendirme yapıldı.

Aşılama çalışmaları il genelinde 7 ekiple aralıksız yürütülüyor. 23.02.2018 tarihi itibarı toplamda il genelinde 6.439 büyükbaş hayvan aşılandı.

Alınan idari ve fenni tedbirler sonucunda hastalığın yayılması engellendi.

Şap hastalığı çift tırnaklı hayvanlarda ağız, tırnak ve memelerde yara, yüksek ateşle seyreden bulaşıcı bir hayvan hastalığı. Hayvancılık işletmelerinde ekonomik kayıplara neden olmakla beraber zoonoz bir hastalık değil. Düzenli yapılan aşılamalarla hastalığın bulaşması önlenebiliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.