AORT ANEVRİZMASI ÇOĞU ZAMAN SİNSİCE İLERLİYOR

Spread the love

Özel Atakent Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Murat Bilgin çoğu zaman belirti vermeden sinsice ilerleyen “Aort Anevrizması” hakkında bilgi verdi.

 

“ Anevrizma, damar duvarının çeşitli nedenlerle zayıflayıp bozulması neticesinde genişlemesi ve balonlaşması anlamına gelir. Anevrizma en sık, kalpten çıkan ve oksijenlenmiş kanı tüm vücuda taşıyan en kalın atar damar olan aort damarında oluşur. Oluşan anevrizma zamanında tedavi edilmezse giderek artan çapı dolayısıyla basınç artışına neden olur ve patlayabilir.

 

Anevrizmanın temel nedeni damar duvarının yapısındaki bozulmadır. Sigara kullanımı, yüksek kolesterol ve hipertansiyon, çeşitli enfeksiyonlar ve genetik yatkınlık bu bozulmayı tetikler. Hastalık çoğu zaman belirti vermeden ilerlese de bulunduğu bölgede oluşan bası hastalıktan şüphelenmeyi gerektirir. Anevrizma kalbin hemen çıkışında meydana gelirse aort kapak yetmezliğine, soluk borusuna bası yaparsa nefes darlığına neden olur.

 

Anevrizma oluştuğu bölgeye göre değerlendirerek tedavi edilir. Hastanın hipertansiyonu varsa mutlaka kontrol altın alınmalıdır. Belirli bir çapa ulaşan anevrizmalar ile patlamış olanlar cerrahi müdahale ile kontrol altına alınır.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.