ÇANAKKALE ZAFERİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

Spread the love

18 Mart Çanakkale Zaferinin 103. yıl dönümü Yalova Merkez, Çiftlikköy ve Altınova ilçelerinde törenlerle kutlandı.

 

18 Mart Çanakkale Zaferinin 103. yıl dönümü münasebetiyle ‘İnancın Zaferi Çanakkale’ isimli fotoğraf sergisi açıldı. Sergiyi, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Yalova Şubesi Başkanı Mustafa Ürkmez ve  Türkiye Muharip Gaziler Derneği Yalova Şubesi Başkanı Şakir Güner ile birlikte gezdi.

 

 

Yalova Belediyesinin katkılarıyla Yalova Kent Müzesi’nde açılan sergide; Başkan Vefa Salman, kendisine eşlik eden dernek başkanları ile birlikte sergiyi inceleyerek fotoğraflar hakkında bilgiler aldılar. Sergideki orijinal fotoğraflarda; Türk milletinin bağımsızlık tutkusunun destansı boyutu tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriliyor.

 

Serginin Türk tarihinin en önemli zaferlerinden birini yeni nesillerle buluşturduğunu belirten Başkan Salman, tüm Yalovalıları 22 Mart tarihine kadar gezilebilecek olan sergiye davet etti.

 

Çanakkale Şehitleri İçin Kuran-ı Kerim Okutuldu

 

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Merkez Camiinde öğlen namazı öncesi tüm şehitlerimiz için Kuran-ı Kerim okutuldu. Kuran-ı Kerim sonrası cami çıkışında yine aziz şehitlerimizin anısına helva dağıtımı yapıldı. Başkan Salman, Merkez Camii önünde ve Uğur Mumcu Kültür Merkezi önünde kurulan çadırlara giderek vatandaşlara helva dağıttı.

 

 

Programların sonrasında konuşan Başkan Salman; “Onlar ana babasını evlatsız bıraktılar, onlar eşlerini dul bıraktılar, onlar yavrularını öksüz bıraktılar ama bizleri vatansız bırakmadılar. O nedenle şehitlerimize ne kadar dua et az. Yalova Belediyesi olarak öğlen namazı öncesi tüm şehitlerimiz için Merkez Caminde Kuran-ı Kerim okuttuk. Aziz şehitlerimizin aziz hatırları için cami çıkışında lokum ve helva dağıttık. Bir stant da Uğur Mumcu Kültür Merkezi önüne açarak burada da şehitlerimizin ruhuna helva dağıtımı gerçekleştirdik. Bizlere böyle bir vatan armağan eden tüm şehitlerimize minnettarız. Bir kez daha başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş tüm şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun” dedi.

ÇİFTLİKKÖY’DE ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 103’ÜNCÜ YILI KUTLANDI

 

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103’üncü yıldönümü dolayısıyla Çiftlikköy’de gerçekleştirilen etkinlikler, 23 Nisan Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başladı. Çiftlikköy Kaymakamı Cengiz Karabulut, Yalova Hava Meydan Komutanı Hava Pilot Albay Zeki Koltukoğlu, Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar, ilçe protokolü, siyasi partilerin temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşların katılımıyla tören alanında Kaymakamlık, Belediye, Garnizon Komutanlığı ve Çiftlikköy’deki Şehit ve Gazi Aileleri adına çelenkler konuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından etkinlikler Çiftlikköy Özel Uğur Ortaokulu’nda devam etti.

 

 

Okulun salonunda gerçekleştirilen etkinliklerde günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapılarak, şiirler okundu ve okul öğrencilerinin canlandırdığı Çanakkale Savaşı’nı anlatan oyun sahnelendi. 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103’üncü yıldönümü dolayısıyla düzenlenen şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında ödül alan öğrencilere ödülleri Çiftlikköy Kaymakamı Cengiz Karabulut, Yalova Hava Meydan Komutanı Hava Pilot Albay Zeki Koltukoğlu, Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar tarafından takdim edildi.

 

Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar, tarihte eşine az rastlanan bir kahramanlık ve varoluş mücadelesi olan Çanakkale Zaferi’nin tüm dünyaya ‘Çanakkale Geçilmez’ dedirten bir iradeyi ortaya koyduğunu belirterek, “Çanakkale Zaferi’nin 103. yıldönümünü kutluyor, 18 Mart Şehitler Günü’nde başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere bu toprakları bize vatan kılan aziz kahramanlarımızı, tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, kahraman gazilerimize şükranlarımızı sunuyorum” dedi.

 

Çanakkale Zaferinin 103’üncü yıldönümü dolayısıyla şehit ve gazi ailelerine ziyaretleri ise İlçe Kaymakamı Cengiz Karabulut’la birlikte Garnizon Komutan Hv. Tabip Yarbay Oğuz Okul ve Belediye Başkan Vekili Rıdvan Mutlu gerçekleştirdi.

 

ALTINOVA’DA ÇANAKKALE ZAFERİ KUTLANDI

 

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle Altınova da tören düzenlendi.

 

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü programı, Altınova Kaymakamlığı önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk koyma, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

 

 

KONUŞMALAR YAPILDI

 

Günün Anlam ve Önemiyle ilgili Dnz. Üst. Teğ. Çağlar Kaya’nın konuşmasıyla devam eden programda, şehit aileleri adına Simay Ceylan’ın konuşması ve Metehan Akın’ın okuduğu şiir ile devam etti. Tören sonunda Kaymakamlık makamında ikramda bulunuldu.

 

GENİŞ KATILIM

 

Kaymakamlıktaki törene; Altınova Kaymakamı Zafer Engin, Garnizon Komutan Temsilcisi Dnz. Alb. Cem Zülfikar, Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Kaytazdere Belediye Başkanı Ali Kangal, İlçe Jandarma Komutanı Fd. Yzb. Mesut Aslan, İlçe Emniyet Amiri M. Ferit Duman, siyasi parti temsilcileri, il genel ve belediye meclis üyeleri, STK temsilcileri, dire amirleri, öğretmen ve öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

 

ŞEHİTLİKTE TÖREN

 

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle ikinci tören Tavşanlı Şehitliği’nde yapıldı. Tavşanlı Belediye Başkanı Kadri Çiçek ve vatandaşlar tarafından karşılanan ilçe protokolü, Altınova Şehitliğine geçti. Buradaki tören ilçe Müftüsü Ahmet Büyükgül’ün okuduğu Kuran-ı Kerimin ardından yaptığı dua ile son buldu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.