EĞİTİMİN PERFORMANSI OLMAZ

Spread the love

 

Eğitim-iş Yalova temsilcisi Mustafa AŞİNA yaptığı yazılı basın açıklamasında; “ Ülkede işler yolunda gidiyorsa eğitime ayırdığınız payı iki katına çıkarın. Eğer işler kötüye gidiyorsa eğitime ayırdığınız payı dört katına çıkarın. “ dedi.

 

Eğitim-iş Yalova temsilcisi Mustafa AŞİNA açıklamasında; Bir düşünürün güzel bir sözü var. “ Ülkede işler yolunda gidiyorsa eğitime ayırdığınız payı iki katına çıkarın. Eğer işler kötüye gidiyorsa eğitime ayırdığınız payı dört katına çıkarın. “

Peki bizde ne oluyor. Biliyoruz ki adı Milli Eğitim Bakanlığı olmasına rağmen eğitim adına hiçbir şey yapılmıyor. Birileri kazansın diye kitap bastırılıyor, oy deposu dolsun diye öğrencilere dağıtılıyor.

Okulların güvenli sağlıklı, öğrencinin kendini gerçekleştirebileceği ilgi ve yeteneklerini geliştirebileceği eğitim yuvası olması için çalışılacağına, bir sürü teorik derslerle öğrenci okulda geç saatlere kadar tutulmaya çalışılıyor.

Son dönemde sınıf oluşmuyor, öğretmen yeterli yok bahaneleriyle bir de din ağırlıklı dersler de eklenerek öğrenciler bilimsel/ analitik düşünceden tamamen uzaklaştırılmaya çalışılıyor.

 

Bakanlık eğitimde son icadını duyurdu biliyorsunuz. “Performans Sistemi”

Eğitime katkısı olmayan, kapitalist,  piyasacı eğitim anlayışına göre düzenlenmiş bir sistem. Öğrenci ve veliyi müşteri konumuna indirgeyen paracı bakış açısı.

Öğrenci,veli,müdür ve öğretmen arkadaşları öğretmene puan verecek. Niye? Öğretmenin performansını ölçecekmiş. Kim ölçecek? Öğrenci.

Bırakın ilkokulu, lisede okuyan çoçuğa veli dilekçesi olmadan bir saat bile izin vermiyorsun. ( karar verme yeterliliği yok diyorsun ) Bu öğrencinin öğretmenine puan verebilecek yeterlilikte olduğunu söylüyorsun. Yazıklar olsun.

Ehliyet alamaz, oy kullanamaz, hatta bir eğlence mekanına giremez; ama ülkenin yarınlarını kuracak olan eğitimcilere puan verebilir.

 

Buradan milli eğitim bakanına sesleniyoruz. Bu akıl dışı projelerinizi kendinize saklayın. Öğretmeni itibarsızlaştırmak onu ilişkide olduğu toplum katmanları gözünde küçük düşürmeye çalışmak ülkenin yarınlarını karartmak demektir.

Bakana şöyle bir teklif sunuyorum: Öğretmenlerden kendisine puan vermesini istesin. Geçer puan alırsa performans sistemini uygulasın. Yok alamazsa Bakanlığı bıraksın. Hodri meydan.

Bütün eğitimciler bu kararın karşısında olacağız ve birlikte kazanacağız. Dedi.

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.