ALTINOVA’NIN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRECEK PROJELER YOLDA

Spread the love

Altınova Belediyesi Toplantı Salonu’nda basın mensuplarıyla bir araya gelen Başkan Metin Oral, prestij projelerin bazılarının yıl içerisinde tamamlanacağını, bazılarının da temelini bu yıl içerisinde atacaklarını söyledi. Başkan Dr. Metin Oral, 2018 yılını kendileri için “turizm” yılı olarak ilan ettiklerini söyledi.

 

Dr. Metin Oral, seçimlerden önce söz verdiği projeleri bir bir yerine getirdiğini, ilk başkanlığı aldığından bu yana “Her yıl bir toplantı yaparak çalışmalarımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz” dedi.

 

 

Sunum Eşliğinde Bilgilendirdi

Öncelikle 2017 yılında yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Başkan Oral, “Benim en çok önemsediğim çalışmalarımdan birisi evde sağlık ve bakım hizmeti olan ‘Gönül Köprüsü’ çalışmamız. 55 hastamıza evde bakım hizmeti veriyoruz. Bu benim en çok onur duyduğum bir iş. 2017 yılında ayrıca 145 evi ziyaret etmişiz, 139 programa katılmışız. Okul ziyaretlerimizle Altınova’yı tanıtmak amacıyla tüm sınıflarda derse giriyoruz. Ramazan’da 10 bin kişi ile iftar yapmışız, 22 hanede sahura gitmişiz, tarihi yerlere gezi düzenlemişiz. Başarılı olan öğrencileri de bisikletle ödüllendirdik. Kırtasiye malzemeleri dağıtmışız. Çeşitli kurslar da düzenlemişiz. Bisiklet turnuvası düzenledik. Güreş müsabakaları düzenledik. Fotoğraf yarışması başlattık. Satranç turnuvası düzenledik. Kültürler buluşmamız devam ediyor” dedi. Başkan Oral, tüm birimlerin yaptığı çalışmalarla ilgili de sunum eşliğinde bilgi verdi.

 

 

Altınova’da tarih yeniden canlanıyor

 

İlçenin tarihi ve turizm alanlarının yeniden gün yüzüne çıkartılabilmesi için de 2018’de büyük çalışmalar yapıp yeni projeleri hayata geçireceklerini söyleyen Başkan Oral,

 

“2018’de bizim tescilli yerlerimiz var. Kent Müzesi projesi ile ilgili danışma kurulu oluşturuldu. Müze projemiz yapım aşamasında. Bununla beraber Deniz Feneri, Atatürk Evi ve tarihi hamam gibi tescilli yapılarımızın teşhir ve tanzim projelerimizi hazırlatıyoruz. Ayrıca Deniz Feneri Müzesi yapacağız. Bu Türkiye’de pek olmayan bir müze olacak. Deniz Feneri ile ilgili burada bir tarihçe olacak. Sadece fenerle ilgili objeler olmayacak, içerisinde ayrıca bu feneri koruyan aileyi de anlatacağız. Genelde burayı aileler babadan oğla şekilde işletmiş. Atatürk’ün burada konakladığı bir ev var burada. Onunla ilgili restorasyon projesi de onaylandı. Kuş Müzesi ile ilgili de bir proje yaptık. Bunun ihalesini yaptık. Proje devam ediyor. Hersek Hamamı ile ilgili de bir çalışmamız olacak. Çobankale ile ilgili kazı çalışmalarını başlattık. 2018’de kazıları devam edecek. Onunla ilgili izinler de elimize ulaştı.

 

İnşallah 3-5 yıl sonra buradaki kaleyi ortaya çıkaracağız. Bizans-Osmanlı tarihi ile ilgili ve Altınova’nın tarihiyle ilgili yeni bilgi ve belgeler elimize geçecek. Biz burayla ilgili çalışana kadar bizden önce defineciler daha çok çalışmış. 32 yer kazıldığı tespit edilmiş” dedi.

 

Projeler dikkat çekecek

 

Kuş Gözlem Kulesi, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Botanik Bahçesi ve Altınova plajına yapılacak çalışmaların ilçe için ‘prestij projeleri’ olacağını söyleyen Başkan Metin Oral, şu bilgileri paylaştı:

 

“Kapalı pazaryeriyle ilgili inşaatımız devam ediyor. Tüm ihtiyaçlara devam edecek şekilde hayata geçecek. Pazaryeri projesiyle ilgili de değişiklik yapıldı. Projeyi değiştirdik ve üstünü düğün salonu olarak projelendiriyoruz. Tüm balıkçılarımızı da buraya topluyoruz. Belediye binamızın da geçen sene açılışı yapıldı. Kuş Gözlem Kulemizin çalışmaları bitti. İç tefrişatı yapılıyor, ikinci bir kuş gözlem kulesi de yapılıyor bakanlığımızın destekleriyle. Bunun arka kısmına çocuklara doğa ile ilgili bir eğitim alanı yapacağız. Bu kuş gözlem kulemiz de Türkiye’de engellilere uygun tek kule olacak. Tıbbi ve Aromatik Bitki Botanik Bahçesi projemizi de hazırladık. Nisan ayı içerisinde ihalesi yapılacak. Ayrıca Altınova plajını baştan sona yeniden yapıyoruz. İçerisinde kadınlar plajı da olacak. Yolunu, suyunu, elektriğini, kanalizasyonunu sıfırdan yeniden yapıyoruz. Mavi bayrak için de başvuruda bulunacağız. Tüm bunlar bizim prestij projelerimizdir. İçerisindeki bitki çeşitliliği ile ilgili de çalışma yapıyoruz. Doğal botanik bahçe haline gelecek bu bölgemiz.” Evliya Çelebi Kültür ve Sosyal Yaşam projesi hayat buluyor.

 

Osmangazi Köprüsü’nün Altınova’nın turizmine büyük katkı sağlayacağını söyleyen Başkan Metin Oral, ilçelerinde tarihi, turizmi, sanayiyi, tüm doğal güzelliği bir arada bulabilmenin mümkün olduğunu söyledi. Başkan Oral, “Seçimlerde birçok projenin sözünü verdik. Biz bu sözlerimizi tek tek yerine getirdik ve getiriyoruz. Ciddi prestij projelerimizi hayata geçireceğiz. Evliya Çelebi Kültür ve Sosyal Yaşam Proje’mizi de hayata geçiriyoruz” dedi.

 

TOKİ konusu da çözülecek

 

Hedeflerinin seçim öncesi verdikleri sözleri yerine getirmek olduğunu söyleyen Başkan Oral, “Biz şu anda 2014-2019 yılları arasında verdiğimiz sözleri yerine getirmek için çalışıyoruz. Hedefimiz tüm sözlerimizi yerine getirmek. Bir tek TOKİ konusu kaldı. Söz verip de gerçekleştiremediğimiz konu oydu ama onu da hayata geçireceğiz. Yer konusu bizim için bir sıkıntı. Ucuz arsa üretmemiz lazım. Ne yazık ki Toprak Koruma Kurulu’ndan ret kararı geldi. Şimdi alternatifler bakıyoruz. Bununla ilgili TOKİ ile görüşme yapacağım. Mutlaka ama mutlaka bu sözümüzü de yerimize getireceğiz, bitiremesek bile bu yıl temelini atacağız. Bunu da inşallah çözeceğiz ” dedi.

Gazetecilerle akşam yemeği yiyen Başkan Dr. Metin Oral, basın mensuplarına da zeytin fidanı hediye etti.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.