“CERABLUS VE EL-BAB´ DA HAYATA UMUT, EĞİTİME DESTEK OL”

Spread the love

Cerablus ve El Bab bölgesinde zor şartlarda eğitimlerini sürdürmeye çalışan öğrencilere yönelik 2017 yılında başlattığımız “Cerablus ve EL-Bab´ da Hayata Umut, Eğitime Destek Ol” yardım kampanyası amacına ulaştı.

 

Yalova’ da; eğitim yöneticileri ve çalışanları, öğretmenler, öğrenciler, veliler ve vatandaşlarımızın katkılarıyla toplanan yardımlar ile Gaziantep İl Millî Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Suriye’ de El-Bab şehrinin Kabbasîn beldesinde inşaatına başlanan Mezraat El Burç İlkokulu tamamlanarak eğitim öğretime açıldı.

 

 

50m²’ lik 2 derslik, idareci odası ve wc´ lerden oluşan okul, bölgede bulunan ilk çatılı yapı olma özelliğini taşımaktadır.

 

İl Millî Eğitim Müdürümüz Ali TOSUN, amacına ulaşan yardım kampanyası ile ilgili olarak; “Eğitim, sorumluluk fedakarlık gerektiren zor bir iş, emeğin damla damla birikip sonuçlarını yıllar sonra verdiği bir alan. Bir ülkenin geleceğini gençlerin yüreğine nakşetme sanatıdır. Geleceği inşa etme, engelleri ortadan kaldırma, zamanı bir cevher haline getirme, mağduru mağrur etme sanatıdır.

 

Yalova İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak hiçbir topluluğun ve milletin tahammül edemeyeceği koşullarda yaşayıp, akla gelebilecek her türlü insanlık dışı muamelelerle yaşama hakkına engel olunan Suriye halkına okul yetersizliği sebebiyle büyük bir sıkıntı yaşatan durumu ortadan kaldırmak, bir yardım da bizden olsun diyerek çıktığımız yolda hedefimize ulaştık”

 

            İyiliği yaşatmak ve çoğaltmak, iyiliği egemen kılmak için yola çıktık. İyi insanların da zulmedenler kadar cesur olması; hatta belki de onlardan bile daha güçlü olması gerekiyor. Çünkü haksızlık ve zulüm her yere yayıldı.
Bir okul açmak bir hapishane kapatmak demektir. Eğitimle açamayacağımız kapı, aşamayacağımız engel yoktur. Hangi şartlar altında olursa olsun bir insana yardım ettiğinizde, o insanın hayatını değiştirdiğinizde, aslında tüm dünyayı da değiştirmiş oluyorsunuz.

Okumak ve bilgi edinmek bir insanın sahip olduğu en önemli hak ve hürriyettir ve bu kıymetli hazineyi kimseye teslim etmemek gereklidir.

 

Burası hem savaşın hem de etkisinin sürdüğü bir bölge,  bu yoksulluğa ve yoksunluğa elimizdeki her imkanla karşı durmak bir insanlık görevidir ve bu görev kendini insan hisseden herkese düşmektedir. Yeryüzünde adaletin ve iyiliğin hâkim olması için evrensel kardeşlik bilinciyle nerede olursa olsun muhtaç ve mazlum tüm insanlara ihtiyaç duydukları insani yardımı ulaştırarak onurlu bir yaşam sunmak tüm Müslümanların görevidir. Değişen dünyada değişmeyen değerlerin yaşatılmasını sağlamak, iyiliği her zaman her yerde yaşatmak insanlığın gereğidir” dedi.

 

Kabbasîn kasabasında öğrenim görecek suriyeli çocuklar hazırladıkları pankart ve dövizlerle Yalova’ ya selam göndererek teşekkürlerini ifade ettiler.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.