CHP YALOVA İL BAŞKANI ERTAN ŞENER’İN 23 NİSAN KUTLAMA MESAJI

Spread the love

CHP Yalova İl Başkanı Ertan Şener yayınladığı mesajda; “Türkiye Cumhuriyeti, rastlantısal gelişmelerin değil, Yüce Atatürk’ün ileri görüşlülüğü ve aydınlık yarınlara ulaşmayı amaçlayan planlı düşüncelerini adım adım yaşama geçirmesi sonucu kurulmuştur. Bu adımların ilki ve en önemlilerinden biri de milletin kendi kendini yönetmesini sağlayan TBMM’nin kurulmasıdır. Kurtuluş Savaşı, yaşanan güçlüklere, olumsuzluklara ve ülkenin elindeki yetersiz olanaklara karşın, Türk Ulusu’nun egemenliğine sahip çıkması ve kararlılığını ortaya koyması ile kazanılmıştır. Kurtuluş Savaşı’nda kalıcı başarıyı getiren bağımsızlık ve ulusal egemenlik gibi ilkeler, yeni devletin kuruluşuna da temel oluşturmuştur.

 

Olağanüstü bir dönemden geçildiği sırada, Yüce Atatürk’ün öncülüğünde ve Türk Ulusu’nun temsilcilerinin katılımıyla toplanan Büyük Millet Meclisi, bağımsızlık ve özgürlük hareketinin yürütülmesinde tarihsel sorumluluk üstlenmiştir.

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi, aldığı kararlarla ulus egemenliğine dayanan Cumhuriyet yönetiminin oluşturulması, çağdaşlaşma ve aydınlanma çabalarının başarıya ulaşmasında yaşamsal rol oynamıştır. Ulusal egemenliğin somutlaştığı Türkiye Büyük Millet Meclisi, demokratik rejimimizin omurgasıdır. Egemenliğin kayıtsız koşulsuz ulusun olması, vatandaşların, özgür iradeleri ile seçtiği Milletvekilleri aracılığıyla yönetime katılması, ülkede rejimin sağlıklı biçimde işlemesini sağladı.

 

Ancak gelin görün ki; açılışının 98. Yıldönümünü kutladığımız bugünlerde Atatürk’ün başlattığı çağdaşlaşma hareketinin hız kazanmasını, Türkiye’nin gelişmiş dünya devletleri arasında hak ettiği konuma yükselmesini sağlamasını beklediğimiz TBMM, AKP’nin mühürsüz referandum olarak tarihe geçen hamlesi ile etkisizleştirilmeye-yetkisizleştirilmeye çalışılmaktadır.

 

Milletimizin iradesini temsil eden TBMM’mizi ve parlamenter demokrasimizi yok sayan, etkisizleştirmeye ve itibarsızlaştırmaya kalkışan, kendi arzularını milletimize dayatmaya çalışan zihniyete karşı milli iradeye sahip çıkmamız ve baskılara boyun eğmediğimizi coşkulu kutlamalarımızla dosta düşmana duyuruyoruz.

 

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının öncülüğünde 23 Nisan 1920’de açılarak bağımsızlığımızın, milletimizin egemenliğinin, hukuka saygının, laik ve demokratik değerlerin simgesi olan TBMM’nin 98. Açılış Yıldönümü’nü o ilk günkü heyecanla yaşıyoruz. Bağımsızlığa, demokrasiye ve özgürlüğe olan inancımız ve önce millet ve memleket sevdamız ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’mızı coşkuyla kutluyoruz.

 

Büyük Önderimiz Atatürk bu anlamlı günü insanlığın ortak umudu olan çocuklara, ulusumuzun en değerli varlığı aydınlık yarınlarımızın umudu çocuklarımıza bayram olarak hediye etmiştir. Şimdi bizlere düşen görev onun kurduğu TBMM’ne sahip çıkarak, yarınlarımız olan çocuklarımıza özgürce yaşayabilecekleri TEK ADAM’ın değil kendi kendilerini yönetebilecekleri bir gelecek sağlamaktır.

 

Yüce Atatürk, demokratik, lâik, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni çocuklarımıza ve gençlerimize emanet etmiştir. Aldığımız bu kutsal emaneti korumak ve dahası teslim aldığımızdan daha da iyi bir halde çocuklarımıza ve gençlerimize devretmek ise biz büyüklerin boynunun borcudur. O halde yapmamız gereken TBMM ve Parlamenter sistemimiz üzerinde oynanan bu karanlık oyunu hep birlikte bozmak mecburiyetindeyiz. Atalarımıza olan minnet borcumuzu, gelecek nesillere olan vicdani sorumluluğu yerine getirmek için başarmaktan başka seçeneğimiz yok. Milli egemenliğin ve TBMM’nin olmazsa olmaz olduğunu hem yaşayan hem de onu kaybetmenin ne demek olduğunu en iyi bilen nesillerden biri olarak, bu yıl Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı daha bir coşkuyla kutluyor ve sahip çıkıyoruz.” Dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.