HAZIR BETON FİRMALARININ ÜRETİM SÜREÇLERİ İNCELENİYOR

Spread the love

İlimiz sınırları içinde bulunan hazır beton firmalarının santralleri ziyaret edilerek üretim süreçleri incelenmeye başlandı.

 

İlk olarak Hacıoğulları Hazır Beton Saç ve Yapı Mlz. San.Tic. A.ş.’nin Merkez santralinden başlandı. Müdürlüğümüz PGD Denetçileri Aynur ORMAN, Mehmet OLGUN ve İbrahim AYDIN;  Firma Kalite Temsilcisi Levent ERGİN ile birlikte söz konusu firmanın kendi üretim süreçlerine dair detaylı incelemelerdebulunmuştur.

 

Dosya İncelemelerinde dikkat edilen hususlar;

 

1.G Uygunluk Belgesi: G Uygunluk Belgesi’nin üzerine yazılan firma adı, üretim tesisi adresinin uygunluğu, belgenin geçerlilik süresi güncel olmalıdır.

  1. Uygunluk Değerlendirme Kuruluşu Denetim Raporları:
    a)Üretim kontrol sistemi denetimi raporları: Hazır beton kuruluşunun her bir üretim tesisi için Uygunluk Değerlendirme Kuruluşunca yılda en az bir kez yapılmış sistem denetiminin raporu olmalıdır. Bu inceleme ayrıca, hazır beton firmasının bulundurması gereken üretim kontrol sistemi dokümantasyonun (el kitabı ve alt dokümanlarının) da olmalıdır.
    b) Ürün denetimleri ve tip deneyi raporları: Hazır betonda G İşaretlemesinin en kritik noktalarından biri uygunluk değerlendirme kuruluşunun beton döküm sahasında yapması gereken habersiz ürün denetimleridir. Bir hazır beton tesisi, 1 yıllık dönemde en az 3 kere ürün denetiminden geçmiş olmalıdır. Buna ilişkin uygunluk değerlendirme kuruluşunun düzenlediği raporlar incelenmelidir. Denetimlerin şantiyede yapılmış olma durumu da kontrol edilmelidir.
  2. G İşareti Etiketleri ve G Uygunluk Beyanı: G İşareti etiketi, beton irsaliye sevk fişi üzerinde veya ekinde olabilir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.