HEM SUÇLULAR, HEM DE GÜÇLÜ

Spread the love

YASKİ Birlik Başkanı Ahmet ÖZSÜMER Yalova Belediyesinden yapılan açıklamalara karşılık yazılı açıklamada bulundu.

 

ÖZSÜMER açıklamasında; “YASKİ’ye görev ve sorumluluğunu hatırlatmak sizin haddinizi aşar.

 

1 haftadır kentin çeşitli noktalarında yaşanan altyapı sorunları nedeniyle Yalova Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü tarafından açıklama yapılıyor, YASKİ’nin görev ve sorumluluğunu hatırlatıp, kasıtlı olarak kollektörleri çalıştırmadığımızı iddia ediyorlar.

 

 

Öncelikle YASKİ’ye karşı görev ve sorumluluğunu yerine getirmeyen Yalova Belediyesinin yönetim kademesinin, müdürlük üzerinden, Memur personelleri kullanarak  açıklama yaptırmalarını, kendi becerisizliklerini başka bir kuruma yükleme tavırlarını son derece yakışıksız buluyorum.

 

YASKİ 5 Belediye ye hizmet veriyor, Önlemlerini alan Çiftlikköy, Taşköprü, Termal, Kadıköy’de problem yok, ama Yalova’da problem var.

 

YASKİ, Yalova Belediyesi haricinde 4 Belediye ye daha hizmet veriyor, Bütün üye Belediyelerimize 05/04/2018 ve 11/04/2018 tarihlerinde durumun ciddiyeti ile alakalı bildirimde bulunduk. Ödemelerini düzenli olarak yapan, YASKİ’ ye karşı sorumluluklarını yerine getiren Çiftlikköy, Taşköprü, Kadıköy ve Termal belediyeleri önlemlerini aldılar ve şu an sorun yaşamıyorlar. Ama sorunun kaynağı olan, YASKİ’yi kasıtlı olarak zor durumda bırakmak için tam 1 yıldır ödeme yapmayan Yalova Belediyesinde problem var.

Kalamar’a, tereyağlı karides’e para buluyorlar, halktan toplanan atık su bedelini, arıtma tesisine ödemiyorlar.

 

Yalova Belediyesi, Çevre Kanununda, Birlik Tüzüğünde ve Protokolde yer almasına rağmen, arıtma tesisine ait olan atık su bedelini YASKİ’ ye ödemeyerek Yalova halkını cezalandırıyor. Yalova Belediyesinin 2017 yılında ödediği yemek faturaları toplamı 3.5 MİLYON, YASKİ’ ye olan toplam borcuda yaklaşık 3.3 milyon. Yemek faturaları ödeniyor, YASKİ’ye ödeme yapılmıyor.

 

( Yalova Belediyesinin Su Kanal Müdürlüğü ne 2017 yılında ayırdığı bütçe 14 milyon 975 bin tl, özel kalem, kültür, kadın ve aile adı altında siyaseten ve keyfi harcanan 2017 bütçesi 20 milyon 788 bin tl. )

 

Bakım onarım çalışmalarımız devam ediyor, diğer Belediyelerde sıkıntı yok.

 

YASKİ olarak, Yalova Belediyesi sayesinde oluşan bu manzara ile ilgili çalışmalarımız 24 saat aralıksız sürüyor, Bakım ve onarımlara rağmen kollektör hattı % 50 kapasite ile çalışıyor. bu sayede diğer üye belediyelerimizde sorun yaşanmıyor, diğer sahil belediyelerimizde de şu an için sorun yok Yalova da taşmaların yaşandığı hatlar da YASKİ ye ait değil, Yalova Belediyesine aittir.

 

Yalova halkına bu rezilliği yaşatan,Yalova Belediyesidir.

 

Yaklaşık 3 yıldır, Yalova Belediye sinin art niyetli tutumuyla mücadele ediyoruz. Her türlü yasal işlemi başlattık, ilgili kurumlara bildirdik, basında bu işin sonunda Yalova’yı kanalizasyon basacağını yazdık, kamuoyu ile paylaştık, ama maalesef sesimizi duyuramadık. Yarın arıtma tesisinin elektriği kesildiğinde Yalova’yı daha kötü günler bekliyor.” dedi.

 

 

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.