KANSER HAFTASINDA PROF. DR. BÖRÜBAN’DAN AÇIKLAMALAR

Spread the love

1-7 Nisan Kanser Haftası’nda, Özel Yalova Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Melih Cem Börüban, Meme Kanseri tedavisinde uygulan yeni gelişmeler hakkında bilgiler verdi.

        

Meme Kanseri tedavisinde yeni gelişmeler var mı?

 

         Egzersizin meme kanserli hastalarda faydalı olduğu gösterildi. Dr. Warner ve arkadaşları meme kanserli hastalarda yaşam tarzı değişikliğinin önemini araştırmışlar ve yaklaşık 47 çalışmayı gözden geçirip topluca değerlendirmişler. Standart tedavinin yanında düzenli ve haftada 150 dakika kadar egzersiz yapan hastalarda (Doktorunuzun izni ve kontrolü altında olmak şartıyla) meme kanserine bağlı ölümlerde önemli bir azalma olduğunu görmüşler.

 

         Meme kanseri tanısı konulduktan sonra kilo alınması hastalığın nüks riskini arttırıyor ve yaşam süresini kısaltıyor. Bunun yanında sigarayı bırakan meme kanserli hastaların kadınların daha uzun yaşadığı biliniyor. Doymuş (hayvansal yağlar, margarin gibi) yağların tüketilmesi olumsuz sonuçlar doğururken, bitkisel yağlar olumlu yönde etki gösteriyor.

 

         Tedavi sırasında saç dökülmesi birçok hekim ve hastanın ikinci plana attığı bir sorundur. Bazı hastalar bunu önemser, hatta saç dökülmesi nedeniyle tedaviyi reddeden hastalar da vardır. Bu konudaki yeni gelişmeler bu sorunu kısmen de olsa çözebilecek gibi görünüyor.

 

         Meme kanserli hastalarda kemoterapi sırasında kafa cildine özel cihazlarla soğutma uygulanması, tedaviye bağlı saç dökülmesini azaltıyor. Yapılan çalışmada tedaviden 30 dakika önce başlayarak tedavi sırasında ve tedaviden 90 dakika sonrasına kadar kafa cildine soğutma uygulanmış. Bu şekilde tedavi alan hastalarda saç dökülmesi önemli ölçüde azalmış. Tabii ki alınan ilaca göre yöntemin başarısı değişiyor.

 

         Antrasiklin alan hastalarda başarı şansı %16 gibi olurken taxan gurubu ilaç alanlarda % 50’nin üstüne çıkıyor.

 

         Meme kanserinden ameliyat olan hastalarda, gözle görülmeyen kanser hücrelerinin yok edilmesi ve hastalığın tekrar etmesini engellemek için ameliyat sonrası kemoterapi uygulanır. Herceptin (trastuzumab ) adlı yeni nesil hedefe yönelik ilacın HER-2 pozitif hastalarda kullanımı ile hastalığın tekrar ihtimali oldukça azalmıştı. Aphiniti çalışmasının ilk sonuçlarına göre perjeta isimli benzer bir ilacın, trastuzumab ile beraber kullanımı hastalığın tekrar etme olasılığını daha da azaltıyor. Bu tedavi daha önce yayılmış hastalık durumunda öneriliyordu. Bundan sonra ameliyat sonrası nüksleri önlemede de başarılı olabileceği düşünülüyor.

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.