SEÇİMLER 24 HAZİRAN 2018 TARİHİNDE

Spread the love

Ak Parti İl Başkan’ı Yusuf Ziya Öztabak, erken seçim yapılacağını söyledi. Öztabak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçiminin 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacağını açıkladı.

Öztabak açıklamasında; “MHP lideri Devlet Bahçeli’nin yaptığı erken seçim çıkışıyla birlikte sıcak saatler yaşandı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yaklaşık yarım saat süren bir görüşme yaptılar.Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı’mız Erdoğan,Başbakan’ımız  Binali Yıldırım ve AK Parti MYK üyeleriyle bir araya geldiler.Bu görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı’mızın açıklamaları ile 24 Haziran 2018 cumhurbaşkanlığı ve genel seçiminin yapılmasına karar verilmiştir.
Cumhurbaşkanımız Erdoğan, Bahçeli ile daha önce de birkaç defa bir araya gelerek,Türkiye ile ilgili iç ve dış gelişmeler üzerinde görüş alışverişinde bulunmuşlardır.
Cumhurbaşkanı’mız Erdoğan, Devlet Bahçeli ile yaptığı son görüşmede oldukça geniş bir yelpazede istişare ettiklerini belirterek, “Bu çerçevede Sayın Bahçeli’nin TBMM’deki Grup konuşmasında ifade ettiği milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin erkene alınmasıyla ilgili teklifini de değerlendirerek erken seçime karar vermişlerdir.

15 Temmuz darbe girişiminin başarısızlığa uğratılmasının siyasette de yeni bir dönemin miladı olduğuna işaret eden Öztabak,şunları söyledi:”Milletimizin darbe gecesi gösterdiği kahramanlık asla unutulmayacaktır.”Ardından 29 gece boyunca tutulan demokrasi nöbetleri, milletimizin istiklaline ve istikbaline sahip çıkma iradesinin bir sembolü oldu. 7 Ağustos 2016 tarihinde Yeni Kapı’da yapılan ve milyonlarca vatandaşımızın katıldığı o büyük miting ise milletimizin biz siyasetçilere verdiği mesajı çok açık ve net bir şekilde ortaya koymuştur. Nitekim 16 Nisan halk oylamasına giden süreç de milletimizin önümüzde açtığı işte bu yolda ortaya çıkmıştır. Cumhurbaşkanımızın ve Ak Parti yetkililerimizin uzun zamandır dile getirdiği ‘yönetim sistemi değişikliğini’ yine Sayın Bahçeli’nin ön açması ve desteğiyle 16 Nisan’da hayata geçirme imkanı bulduk. Buna göre anayasa değişikliğinin, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle ilgili hükümleri yapılacak ilk seçimlerden sonra yürürlüğe girecektir.”


”ESKİ SİSTEMİN HASTALIKLARI KARŞIMIZA ÇIKABİLİYOR”

Yusuf Ziya Öztabak Türkiye’nin halen 16 Nisan’dan sonra artık “eski” diye ifade edilebilecek sistemle yürütüldüğünü vurgulayarak, açıklamalarını şöyle sürdürdü: 

”Cumhurbaşkanıyla hükümetin uyumlu çalışması sayesinde ciddi bir sorun yaşanmıyor gibi gözükse de eski sistemin hastalıkları attığımız her adımda karşımıza çıkabilir. Buna rağmen bizim tercihimiz hep milletimize verdiğimiz taahhüde uygun şekilde 2019 Kasım’ındaki seçimlere kadar dişimizi sıkmaktan yana oldu. Ancak gerek Suriye’de yürüttüğümüz sınır ötesi operasyonlar, gerek Suriye ve Irak merkezli olarak bölgemizde yaşanan tarihi önemdeki hadiseler, Türkiye’nin bir an önce belirsizlikleri aşmasını zorunlu hale getirmiştir. Ülkemizin geleceğine yönelik kararların daha güçlü şekilde alınabilmesi ve uygulanabilmesi için yeni yönetim sistemine geçiş giderek aciliyet kesbetmeye başlamıştır.”
SEÇİMLER 24 HAZİRAN 2018 TARİHİNDE”


“MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin yaptığı erken seçim çağrısını bu gerçekleri de göz önünde bulundurarak, yetkili kurullarda enine boyuna müzakere ettiklerini aktaran Öztabak,Sonuçta ülkemizin karşı karşıya bulunduğu fotoğraftan hareketle bu erken seçim teklifine olumlu yaklaşmamız hasıl olmuştur.Bir kez daha tekrarlayacak olursak Türkiye’nin önündeki iç ve dış gündemin yoğunluğu, erken seçim kararının açıklanmasıyla ortaya çıkacak belirsizliğin bir an önce ortadan kaldırılmasını zorunlu kılıyor. Suriye’deki gelişmelerin hızlandığı, makroekonomik dengelerden büyük yatırımlara kadar her konuda çok önemli kararlar vermemiz gereken bir dönemde seçim konusunu ülkemizin gündeminden bir an önce çıkarmamız şarttır. Bunun için önümüzdeki seçimlere ittifak içinde girme konusunda mutabık bulunduğumuz Sayın Bahçeli ile de yaptığımız istişareler neticesinde seçimlerin 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılmasına karar verilmiştir.diye konuştu. 

Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçiminin 24 Haziran 2018’de yapılması kararını aldıklarını yineleyen Öztabak AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi Meclis Grupları konuyla ilgili yasal süreci hemen başlattılar.Aynı şekilde Yüksek Seçim Kurulu da seçim hazırlıklarına şüphesiz ki derhal başlayacaktır. Bu kararın ülkemiz, milletimiz, partilerimiz için hayırlara vesile olmasını Allah’tan diliyorum.” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.