LİDER ÇOCUK TARIM KAMPI SONA ERDİ

Spread the love

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 4.sınıf öğrencilerine doğa bilinci ve çevre farkındalığını kazandırmak, tarımla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgi vermek amacıyla Çınarcık Gülkent ilkokulundan 45 öğrenciyle üç gün süren “Lider Çocuk Tarım Kampı” tamamlandı.

 

 

Kampın birinci gününde öğrencilere İl Müdürlüğü toplantı salonunda bu yılın teması olan Beslenme ve Biyolojik Çeşitlilik Projesi kapsamında “Yenilebilir Yabani Bitki Türleri” konusunda bilgiler verildi. Ardından Öğrencilere Atatürk Bahçe Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Bahçesinde bulunan Geofit Bahçesi gezdirildi. Biyolog Dilek Turalı Öğrencilere Geofit Bahçesindeki Soğanlı Bitkilerle ilgili bilgiler verdikten sonra öğrenciler saksılara soğanlı Mis Zambağı (liliumcandidum) diktiler. Öğrencilerin saksılara diktikleri zambaklar kendilerine hediye edildi. Ardından Mantar Mükemmeliyet Merkezine götürülen öğrencilere burada Mühendis Tuğba Adıgüzel Mantar üretim aşamalarıyla ilgili bilgiler verdi. Daha sonra öğrencilere Soğucakta bulunan özel bir süs bitkileri üretim serasında sukulent dikimi yaptırıldı.

 

Kampın ikincigününde öğrencilerle Şenköye geçilerek bir tesiste “Yenilebilir Yabani Bitki Çeşitleri”yle ilgili bilgiler verildi ve öğrencilere kahvaltı yaptırıldı. Öğrencilere daha sonra Hacımehmet Köyünde bulunan Gülderman Çiftliğinde Tıbbi aromatik bitki gezisi ile Akköyde Organik Tarım Çiftlik gezisi yaptırıldı.

 

Kampın son gününde ise Teşvikiye’deki bir tesiste öğrencilerle birlikte piknik yapıldı ve öğrencilerle oyunlar oynandı. Kampın son gününe katılan İl Müdürü Suat Parıldar öğrencilerle sohbet ederek kampın amacını anlattı ve öğrencilere üç gün süren kampta öğrendiklerini arkadaşlarıyla paylaşmalarını istedi.

 

İlerleyen günlerde öğrencilere okullarında katılım belgeleri ile üç günlük kampın fotoğraf ve görüntülerinin yeraldığı cd’ler törenle verilecek.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.