MESLEK LİSELİLERDEN ANLAMLI ÇALIŞMA

Spread the love

Öğrencilerin zamanlarını verimli geçirmesi ve mesleki becerinin geliştirilmesi hedefiyle başlatılan “Meslek Lisesi Öğrencileri Ailelerimizle Buluşuyor” projesiyle, Yalova’daki meslek lisesi öğrencileri, yaptıkları özverili çalışmalarıyla, ihtiyaç sahibi bir ailemizle gönül köprüsü kurdu.

 

Milli Eğitim Bakanlığı Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’nün hazırlamış olduğu “Meslek Lisesi Öğrencileri Ailelerimizle Buluşuyor” projesi,dört meslek lisesinin işbirliği ileYalova’da da uygulandı.

 

 

“Meslek Lisesi Öğrencileri Ailelerimizle Buluşuyor” projesi Yalova genelindeki dört meslek lisesinin ortak çalışmasıyla adım adım hayata geçirildi. Proje kapsamında muhtarın da yardımıyla ilk önce ihtiyaç sahibi aile belirlendi. Kaşgarlı Mahmut Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Dr. Uğur İnan ve Bağlarbaşı Mahallesi Muhtarı Şükrü Bakkal aileyi ziyaret ederek proje konusunda bilgilendirdi. Ailenin projeye yönelik tereddütlerinin giderilmesinden sonra proje çalışmalarına başlandı. Proje kapsamında; ihtiyaç sahibi aileninevlerinin küçük bakım onarım işlerini Şehit Sercan Yazar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, peyzaj ve bahçe düzenleme çalışmalarını Yalova Süs Bitkileri Meslek Lisesi, doğru beslenme konusunda aileyi bilgilendirme ve evde yapılan bakım onarım çalışmaları sırasında aileyi misafir etme görevini Şaban Temuge Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi üstlendi. Proje dahilinde yapılan tüm çalışmalar da Kaşgarlı Mahmut Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesiöğrencileri tarafından video ve fotoğraflarla kayıt alınıp, projenin tanıtımı yapıldı.

 

Projenin amacı; “Yalova İl Milli Eğitimin öncülüğünde ilimizdeki dört meslek lisesinin öğrenci ve öğretmenlerinin işbirliği içinde; okullarının bulunduğu mahallede belirlenen ihtiyaç sahibi kişilerin; evlerinin küçük bakım ve onarımlarının, evlerinde bulunan kullanılamaz veya eskimiş durumdaki eşyalarının tamir ya da değişim gerektiren küçük onarımlarının, hayatlarını kolaylaştırıcı bilgilendirme ya da yardımların, onları mutlu edecek maddi ya da manevi dokunuşların toplum hizmeti kapsamında belirli bir plan ve proje dahilinde yerel imkanlarla yapılmasıdır.” olarak açıklandı.

 

Projeye katkı sunmak için, iş önlüklerini giyen öğrenci, usta öğretici ve öğretmenler, bölümlerine göre eş güdüm içerisinde çalışarak; evin tüm bakım ve onarım, boya badana, bahçe düzenlemesi, dolap imalatı ve montesi gibi işleri başarıyla gerçekleştirdi.

 

Dr. Uğur İnan proje hakkında yaptığı açıklamada; “Bu proje bir imecedir. İlimizin dört meslek lisesinin değerli öğrenci, öğretmen ve idarecilerinin emekleriyle gerçekleştirilmiş bir imece. Tüm bu paydaşlarla yaptığımız yoğun çalışmaların sonucunda, bir ürünü ortaya çıkarmak ve mahallemizdeki bir ailemizi sevindirmek bize büyük mutluluk yaşattı.  Bunun yanında, bu proje, gönüllü katılan öğrencilerimize yardımlaşma sorumluluğu kazandırmış, öğrencilerimizin teorik mesleki derslerini uygulama fırsatını kazandırmasına da vesile olmuştur. Çalışmalarımıza katkıda bulunan bütün öğrenci, öğretmen, idareci ve maddi destekleriyle yanımızda olan, ilimizin hayırsever vatandaşlarına ve esnafımıza teşekkürü bir borç bilirim.” dedi.

 

Haber: Mirhan Hakkı Akın

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.