DENİZLERİMİZE VE DENİZCİLİĞE SAHİP ÇIKMALIYIZ

Spread the love

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman tüm denizcilerin ve halkın bayramını kutladı.

 

Başkan Salman Kabotaj Bayramı mesajında şu sözlere yer verdi; “Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde 1 Temmuz 1926 yılındaçıkartılan yasa neticesinde Kurtuluş Savaşı’ndan sonra yabancı devletlerin denizlerimizdeki ticaret hâkimiyeti son bulmuştur.Milletimizin denizlerimiz de egemenlik hakkını kazandığı Kabotaj Kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte 1 Temmuz, “Denizcilik ve Kabotaj Bayramı” olarak kutlamaya başlamıştır.

 

Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin en küçük ili olmasına rağmen kentimizin her ilçesinin denize kıyısı bulunuyor. Yalova bu konuda önemli bir konuma sahip ancak bu konuda tam olarak atılım yapamamış bir kent. Dünya Çevre Gününden Marmara Denizi’nin durumunu ile ilgili yapılan toplantıda da anlatıldığı gibi 1997’de Marmara Denizi’ndeki ortalama 436 türe ait 10 bin 640 birey saptanırken geçen yıl bu sayı 180 türe ait 6 bin 4 bireye düşmüş. Yakın tarihe kadar Marmara Denizi’nde 124 olan ticari öneme sahip balık türünün bugün 7’ye düşmüştür.

 

Denizlerimizin korunması ve bizden sonraki kuşaklara sağlıklı, çevre kirliliği açısından bozulmamış şekilde aktarılması hepimizin ortak görev ve sorumluluğudur. Tüm ilçelerinin denize kıyısı olan bir kent olarak bu özelliğimizi avantaja çevirmeye çalışmalıyız. Bu avantajımızı kullanmak adına çalışmalarımızı devam ettirmekteyiz.

 

Denizciliğin tüm ülkemizde ve kentimizde arzulanan seviyelere ulaşması temennisiyle, tüm denizcilerimizin ve halkımızın 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramını kutuluyorum.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.