TÜRKİYE’NİN KİTAP KURTLARI YARIŞTI!

Spread the love

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Ortaokul Koordinatörlüğü tarafından hayata geçirilen ‘Kitap Kurdu’ yarışmasının il finali sınavı, Yalova Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde gerçekleştirildi.

 

 

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Ortaokul Koordinatörlüğü tarafından ‘Türkiye’nin Kitap Kurtları Yarışıyor’ sloganıyla hayata geçirilen ‘Kitap Kurdu’ yarışmasının il finali sınavı gerçekleştirildi. İl Finali, Yalova Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde yapıldı. Yarışma kapsamında 5., 6., 7. ve 8. Sınıf öğrencileri toplamda 10 kitap okudular. Okudukları kitap neticesinde de il finali sınavına girerek 100 soruyu yanıtladılar.

 

Ödüller sahiplerini bulacak..

 

Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından Türkiye bazında derece giren öğrenciler belirlenecek. Türkiye finalinde öğrenciye verilecek olan ödüller; birinciye- 9 bin TL, ikinciye- 7 bin TL, üçüncüye- 5 bin TL olarak belirlendi.  Ödüller, yarışma sonuçlandıktan sonra 6 ay içerisinde yalova.tugva.org adresi üzerinden duyurulacak,  il derecelerine sürpriz hediyeler eşliğinde törenle verilecek. Ayrıca yarışmaya katılan her kişiye ‘Katılım Belgesi’ takdim edilecek.

 

Okudular..

 

  1. ve 6. sınıf öğrencileri sınavda şu kitaplardan sorumlu oldular: “Dikkat icat çıkabilir- Melih Tuğtağ, Martı- Richard Bach, İlk Namaz- Ömer Seyfettin, Serçe Kuş- Cahit Zarifoğlu, Dede Korkut Hikayeleri- Anonim.”
  2. ve 8. sınıf öğrencileri sınavda şu kitaplardan sorumlu oldular: “Osmancık- Tarık Buğra, Kudüs’lü Ömer- İlknur Koç Aytaç, Endülüs’e Veda- Yavuz Bahadıroğlu, Bu Vatan Bizim- Bestami Yazgan, Sabır Taşı- Necip Fazıl Kısakürek.”

 

‘Kitap geçmişe ışık tutmaktır’..

 

İl finali sınavı ile ilgili konuşan TÜGVA İl Temsilcisi Muhammed Edib Özyılmaz, “Bizler ilk ayeti ‘Oku’ emri ile başlayan bir ümmetin gençliği, Türkiye’nin gençliği olarak okuma alışkanlığına dikkat çekmek üzere böyle bir yarışma tertip ettik. Kitap bazen bugüne, bazen geçmişe, bazen bir yabancıya bazen de kendimize ışık tutmaktır. Kitap bu bakımdan birçok âleme uzanan fiziki boyutuyla da küçük bir nesnedir. Yarışmamıza katılan kitap kurtlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum, başarılar diliyorum” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.