AKSA AKRİLİK VE AK-KİM KİMYA FORTUNE 500’DE

Spread the love

Akkök Holding bünyesinde Yalova’da faaliyet gösterendünyanın en büyük akrilik elyaf üreticisi Aksa Akrilik ile sektörünün öncü şirketlerinden Ak-Kim Kimya,Fortune 500 Türkiye listesinde yer aldı.

 

Türkiye’nin en büyük 500 şirketini belirleyen Fortune 500 araştırması kamuoyuyla paylaşıldı. Geçtiğimiz yıl 96. sırada yer alan Aksa Akrilik, bu yıl 2017 yılında gerçekleştirdiği 2.767.384.000 TL değerindeki net satış rakamıyla 82. sırada yerini aldı.

 

Ak-Kim Kimya ise Fortune 500 listesinde 422. sırada yer aldı. Ak-Kim Kimya’nın 2017 yılında gerçekleştirdiği net satış rakamı 518.479.179 TL olarak açıklandı.

 

1971 yılından beri Yalova’da faaliyet gösteren Aksa Akrilik, 1200’den fazla çalışanı ve 502 bin metrekarelik alana yayılan üretimiyle dünyadaki en büyük, Türkiye’deki tek akrilik elyaf üreticisi konumunda.Üretimdeki başarısının yanı sıra uyguladığı yönetim sistemleri, çevre uygulamaları ve sosyal sorumluluk projeleriyle de öne çıkan Aksa Akrilik, geniş ürün gamı sayesinde halıdan döşemeliğe, süveterden çoraba, iplikten el örgüsüne, kadifeden kilim, battaniye, tente ve endüstriyel filtrelere kadar çok çeşitli alanlara tekstil ve teknik tekstil hammaddesi tedarik ediyor.

 

1977 yılında Yalova’da kurulan Ak-Kim Kimya ise, entegreüretim tesislerine sahip olmasıyla öne çıkıyor. Şirket, temizlik, kimya, tekstil, kâğıt, su arıtma, gıda, metal, zirai ilaç, enerji, yapı, maden, deri, plastik ve inşaat gibi farklı sektörlere yönelik kimyasallar üreten yapısıyla sektörde özel bir yere sahip. Temel kimyasallar ve performans kimyasalları alanında faaliyet gösteren Ak-Kim Kimya, iştirakleriyle birlikte 6 farklı lokasyonda yüksek teknolojiye sahip üretim tesisleriyle 6 kıtada ulusal ve global birçok markaya hizmet veriyor.

 

Fortune 500 nedir?

 

Fortune 500 Türkiye listesindeki şirketler, 2017net satışlarının büyüklüklerine göre sıralanmışlardır. Net satışlar, yıl içinde ana faaliyetlerle ilgili elde edilmiş hizmet ve diğer gelirleri de kapsamaktadır. Çalışmanın amacı; satış hacimlerine göre Türkiye’nin önde gelen büyük firmalarının belirlenmesi ve temel finansal göstergeleri ile birlikte sıralanmasıdır.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.