KIBRIS’IN KURTULUŞUNUN 44. YILI YALOVA’DA KUTLANDI

Spread the love

1974 Yılında yapılan askeri çıkarma ile özgürlüğüne kavuşan yavru vatan Kıbrıs’ın kurtuluşu Yalova’da çeşitli etkinliklerle kutlandı. 15 Temmuz Cumhuriyet meydanında yapılan tören Atatürk anıtına çelenk konulması ve saygı duruşu akabinde istiklal marşı ile başladı.

 

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Muharip Gaziler Derneği başkanı Şakir Güner tarafından yapıldı. Kürsüye gelen başkan Güner; Rum terör örgütü EOKA, Yunan cuntasından aldığı destekle, 15 Temmuz 1974’te Kıbrıs’ta kanlı bir darbe gerçekleştirerek, Makarios yönetimini devirmiş ve Kıbrıs Cumhuriyetini sona erdirmişti. Bu darbenin amacı; Yunanlıların Enosis hayali olan ada’nın Yunanistan’a bağlanması, Kıbrıs’lı Türklerin adadaki varlıklarının sona erdirilmesi ve en önemlisi de  Türkiye’yi Ege denizi ile birlikte Akdeniz’den kuşatarak batı ve güneyden tecrit edilmesi idi.

 

 

Londra ve Zürih antlaşmaları gereği garantör devlet olan Türkiye , bu darbe karşısında;barışı tesis etmek,soydaşlarımızın güvenliğini sağlamak ve Türkiye’ye yönelik olası tehdidini bertaraf etmek maksadıyla adaya müdahale kararı almıştır.

 

Türk Silahlı Kuvvetleri 20 Temmuz 1974 günü, havadan atma, havadan indirme ve çıkarma harekâtını başarıyla icra ederek Kıbrıs’taki darbeyi bertaraf etmiş ve Kıbrıs Türklerini katliamdan kurtarmıştır. Böylece Ada’da barış ve istikrar yeniden sağlanmıştır.

 

Kıbrıs barış harekâtıyla Yunanistan’ın Enosis hayali Akdeniz’in karanlık sularına ebediyen gömülmüştür.

 

Kıbrıs Türk’ü Kıbrıs barış harekâtından sonra kendi vatanında ve kendi bayrağı altında hür ve bağımsız yaşamaktadır. Mehmetçik ve Kıbrıs halkı bu topraklar için kan dökmüştür. Kanla sulanan bu topraklar artık Kıbrıs Türk’ünün öz vatanıdır. Bu topraklar asla bir daha geri verilemez ve kaderine terk edilemez. Kıbrıs’ta vatan toprağına sahip çıkmak, Türk varlığını devam ettirmek gelecek nesillere ve bu topraklar uğruna şehit olanlara karşı bir namus borcudur.

 

KKTC Ekonomik ve diplomatik alanda uzun süredir birçok sıkıntı yaşamaktadır. Bugün, Kıbrıs Türk’ünden istenen, varlığından ve bağımsızlığından fedakârlık yapmasıdır. Böyle bir fedakârlık KKTC nin sonu demektir.1974 öncesine dönmek demektir. Bununla beraber yaşanan sıkıntıların Türk^ün azim ve iradesiyle aşılacağı inancındayız diye sözlerine devam eden Muharip gaziler derneği Yalova şube başkanı Şakir Güner, Kıbrıs adasının etrafında geniş petrol ve doğalgaz yatakları bulunmaktadır. Bu nedenle Kıbrıs adasının önemi eskiye göre daha da artmıştır. Küresel ve emperyalist güçler dikkatlerini bu bölgeye kaydırmışlardır. Bu durum Türkiye Cumhuriyeti’nin 1974 te Kıbrıs’a müdahalesinin ne denli haklı ve gerekli olduğunu da göstermektedir.
Kahraman Kıbrıs gazileri 44 sene önce Kıbrıs’ta cesaret ve kahramanca savaştınız. Türk Devleti’nin iradesini kararlılığını ve haklılığını kabul ettirdiniz. Sizler 44 yıl önce aziz vatanımıza savaş meydanlarında hizmet ederek gazim olmanın haklı gururunu yaşıyorsunuz. Sizleri, gösterdiğiniz kahramanlık ve cesaretinizden dolayı kutluyorum.

 

Kıbrıs barış harekâtında,498 arkadaşımız,70 mücahit ve 270 Kıbrıs Türk’ü şehit oldu. Şehitlerimizi ve aramızdan ayrılan Kıbrıs gazilerini Muharip gaziler derneği adına rahmet ve saygıyla anıyorum. Hayatta olan gazilerimize de sağlık ve esenlikler diliyorum. Kıbrıslı Türklere de yaşamlarında sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum dedi.

 

Törende kürsüye gelen Fikri Örçen gaziler için yazdığı şiiri okudu. Tören Limanda demirli olan askeri geminin gezilmesinin ardından sona erdi.

 

 

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.