YAS’I MATEM ORUÇ LOKMASI

Spread the love

Hicri 10 Muharrem 61 Cuma günü Miladi 10 Ekim 680 tarihinde, Kerbela denen Fırat Nehri,nin kenarında, kurda kuşa sebil olan Fırat suyunu, Hz. Muhammed,in torunlarına, Ehl-i Beyt,ten de tek kalan Hz. Hüseyin,ine ve onun masum yavrularına vermediler. Dünya da bugüne kadar bir eşi benzeri olmayan, insanlık âleminin yüz karası, görülmemiş susuz bir zulüm ve katliam işlendi. Muharrem ayı denince? Aleviler için yas veya matem ay ıakla gelir. Bugüne kadar inancında, felsefesinde, itikatında, sevgisinde, Hz. Muhammed’e ve onun Ehl-i Beyt’ine canı gönülden Aşk-ı Muhabbetiyle bağlı olan Aleviler, onların sevgisi ile sevinmişler, kederi ile kederlenmişler, acılarına ağlamışlar, gördükleri zulüme de yas tutmuşlar. Zulüm edenleri de lanetle anmışlar.

 

 

Tutulan yas’ı matem orucunun bitiminde, Yalova belediye’si ve Yalova Cem vakfı ortaklaşa düzenledikleri Aşure gününde yüzlerce kişiye Aşure dağıttılar. Yalova Bahane kafe’de düzenlenen Aşure gününe Yalova valisi Tuğba Yılmaz, Yalova belediye başkanı Vefa Salman, Cumhuriyet Halk partisi İl başkanı Bahar Doğan, Adalet ve Kalkınma partisi İl başkanı Ziya Özdabak,Yalova Cem Vakfı başkanı Sinan Giray,Yalova Hacı Bektaş Anadolu Kültür başkanı Ali Haydar Polat katıldı.Açılış konuşması için kürsüye gelen Cem Vakfı başkanı Sinan Giray;Öncelikle hepinize hoş geldiniz demek istiyorum,Bugünkü Aşure günümüzü Yalova belediye Başkanımız ile istişare ederek hazırladık halkımızla bir araya gelmek istedik.Değerli canlar bugün aramızda bulunduğunuzdan dolayı Cem Vakfı yönetim kurulu adına hepinize teşekkür ediyorum. Muharrem ayı çok önemli bir ay,Hz Ademden itibaren son peygamberimize kadar  Muharrem ayında bütün peygamberler oruç tutmuştur.
Muharrem ayında özellikle Alevi Bektaşiler Muharrem’in birinci gününden on ikinci gününe kadar oruç tutarlar. Değerli misafirlerimiz, tarihte çok önemli olaylar yaşanmıştır. Özellikle 10 Muharrem kurtuluşun simgesidir. Bu günde bize maddi manevi katkı veren herkese huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum. Değerli canlar bildiğiniz gibi Yalova belediyesinin öncülüğünde bir Cem evi yapıyoruz. Bu Cem evimiz Türkiye’ye örnek bir Cem evi olacak. Yine sayın başkanım ile istişare ederek eksiklerini tamamlayıp bu ayın sonunda Cem evimizi açmayı düşünüyoruz. İnşallah önümüzde ki dönemde Aşure günümüzü Cem evimizde yapacağız.Aşure çok önemlidir, Aşure içine 12 değişik meyve katılıp yapılan tatlı bir çorbadır. Ülkemizde de değişik etnik farklılıklarımız var, mezhepsel farklılıklarımız var, Bunlar bu ülkenin mozayiği ve zenginliğidir tıpkı Aşurede olduğu gibi, yarınlarda ülkemizin egemen ülkeler önünde ezilmemesi için dik durabilmesi için, bizde Aşure gibi bütün farklılıklarımızla bir araya gelip birlik ve beraberliğimizi oluşturacağız ve bu ülkenin birliğine sahip çıkacağız. Hak Muhammet Ali verdiğimiz lokmaları kabul etsin, Geldiğiniz için hepinize tekrar teşekkür ediyorum dedi.

Alevi Bektaş dede’nin günün anlamını belirten konuşmasının ardından dede lokma duası ederek aşure ikramına geçildi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.