3 AYDA UYKU APNESİNİ YENDİ

Spread the love

10 yıldır aşırı uyku hali, uykuda nefesinin kesilmesi, kan ter içinde uyanma ve uykuda tansiyonunun yükselmesi şikâyetleri ile yaşayan R.Ş. Özel Atakent Hastanesi Göğüs Hastalıkları Polikliniğinde gördüğü tedavi ile 3 ayda eski sağlığına kavuştu.

 

47 yaşındaki R.Ş. 10 yıldır gündüzleri aşırı uyuklama sorunu yaşıyordu. Geceleri uykuları sık sık bölünüyor, uykudayken nefesi kesiliyor, horluyor ve uykudayken tansiyonu yükseliyordu. Gündüzleri dinlenmek için temposuna ara verdiğinde uyuklamaya başlıyordu. Sabahları baş ağrısı ile uyanıyordu. Bu şikâyetleri nedeniyle sinirlilik ve asabiyet sorunu da yaşamaya başlamış, hızla kilo alarak 125 kiloya ulaşmıştı.

 

Bu şikâyetleri ile Özel Atakent Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Zülküf IŞIK’a başvuran hastaya uyku testi (polisomnografi) yapıldı. Hasta, Özel Atakent Hastanesi uyku merkezinde bir gece boyunca kaldı. Yapılan uyku testi sırasında evindekine benzer bir uyku uyuyan hasta, birçok parametreyi içine alan gelişmiş dijital kayıt cihazları ile izlendi. Testin sonucunda hastada ağır uyku apnesi saptandı ve uygun tedaviye başlandı. Tedavi başlangıcını takip eden 3 ay içinde hastanın şikâyetleri büyük oranda azaldı. Uykuları düzene girdi, gündüz uyuklama sorunu ortadan kalktı. Tansiyonları normale dönen hasta 16 kilo zayıflayarak 125 kilodan 109 kiloya düştü.

 

Gördüğü tedavi ile eski sağlığına ve yaşam enerjisine kavuşan R.Ş., “Artık oldukça rahat uyuyorum, uykumu almış olarak uyanıyorum. Gündüz işlerimi gerçekleştirirken uyuklamıyorum, yorgun hissetmiyorum. Tansiyon sorunum kalmadı ve eski kiloma geri dönmeye başladım. Doktorum Zülküf IŞIK’a çok teşekkür ederim” diye konuştu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.